Serdar Ortaç Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
48
Serdar Ortaç Kimdir? Biyografi Sayfası

Serdar Ortaç Kimdir? Biyografi, bölümünde Serdar Ortaç Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Serdar Ortaç Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Serdar Ortaç Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Serdar Ortaç

Serdar Ortaç, 16 Şubat 1970 senesinde İstanbul’da Vakıf Gureba Hastanesi’nde dünyaya geldi. İlköğrenimini Kocamustafapaşa’da ve ortaokul öğrenimini Suadiye Lisesi’nde bitirdi. Yüksek öğretimine Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde başladı fakat tahsilini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı.

Serdar Ortaç, 1993 senesinde İstanbul’da özel radyolarda program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Programlarını dinleyen bir plak yapımcısı aracılığıyla Raks müzik şirketi ile anlaşma yapması teklif edildi. Böylelikle o güne kadar yazdığı şarkılarını, kendi sesi ile seslendirme şansını buldu ve ilk albümünü yaptı.

Eylül 1994’te ilk albümü Aşk İçin ile müzik hayatına merhaba dedi. “Karabiberim” adlı şarkısıyla bu çocukta iş var dedirtti. Aşk için adlı albümünde ünlü müzik adamı Özkan Turgay’la çalışan Serdar Ortaç’ın o albümünden “Değmez” ve “Hadi Git” gibi şarkılar da çok sevildi.Listelerde üst sıralara yükseldi.

Mart 1996’da 2. albümü olan Yaz yağmuru’nu yaptı. İkinci albümünde Feyyaz Kuruş,Selim Çaldıran,Erhan Güleryüz,Aşkın Tuna,Metin Arolat gibi isimlerle çalıştı Bu albümde söz ve müziğini Metin Arolat ile birlikte yaptığı “Gamzelim”,”Sana Uzandım”,”Ben Adam Olmam”,”Yaz Yağmuru” gibi birden fazla hit şarkıya imza attı. Bu albümün Loco Para Amar adıyla tamamını İspanyolca seslendirerek Meksikada bir albüm yaptı. Daha sonra Türkiye’de de bu albümü, İspanyolca bir single olarak hazırladı.

Üçüncü Albümü olan Gecelerin Adamı, 1998 Haziran ayında piyasaya çıktı. Bu albümünde de aranjör olarak Selim Çaldıran ve Feyyaz Kuruş’la çalıştı, Albümdeki “Gecelerin Adamı” şarkısı yılın en fazla dinlenen şarkılarından birisi oldu. “Mutsuzsun” adlı şarkısında ünlü sanatçı dostu Ebru Gündeş’le aynı klipte rol aldı. Mehmetçiklerimiz için yaptığı “Vatan Borcu”,yılın en iyi slovlarından olan “Karagözüm” ve Meksika’da kliplendirdiği rock denemesi olan “Nereye” adlı şarkılar albümün hit şarkılarından oldu. Yine dördüncü albüm calışması Bilsem ki 1999 Eylül ayında çıktı. Bu albümde Selim Çaldıran,Feyyaz Kuruş ve Murat Yeter gibi isimlerle çalıştı. “Asrın Hatası” isimli şarkısıyla milenyuma damga vurarak yerini daha da sağlamlaştıran Serdar Ortaç , ikinci klibini “Bilsem Ki” adlı şarkısına çekti. O yıl en fazla dinlenen şarkılara yine imza atması enteresan bir sonuç değildi. Yunan bir besteciden uyarladığı “Seninki” adlı hareketli şarkısına üçüncü video klibini çekti.

Beşinci albümü Sahibinin Sesi/Remix oldu, 2001 Nisan ayında piyasaya çıktı. Diğer sanatçı dostlarına verdiği şarkıların (Hülya Avşar – Aradın mı? , Muazzez Abacı – Umrumda Değil , Sibel Can – Padişah – Kanasın , Fulden Uras – Bensiz Olsun , Emel Müftüoğlu – Dertli Dünya) bunun yanında kendi şarkılarının remixlerine yer verdi.

Altıncı albüm Okyanus’ 2002 Temmuz ayında çıktı. Albümde Erhan Bayrak , Erdem Kınay , Alper Erinç gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. İlk klip şarkısı olan “Kabahat” ikinci klibini çektiği “Geceleri Yakıp” ve yakın sanatçı dostu Ebru Gündeş’le düet yaptığı “Kararsın Dünyam” adlı şarkıları çok sevildi.

7. Albüm Beni Unut/Çakra 24 Mart 2004’te satışa sunuldu. Bu albümünde aranjör olarak yalnızca Suat Aydoğan ile çalışan Serdar Ortaç Bu albümde soundunu biraz daha değiştirdi ve daha alaturka bir albüme imza attı. Bu albümden “Beni Unut” , “Canıma Minnet” , “İsmi Lazım Değil” , “Yapraklar” , “Adam Gibi” şarkılar radyolarda art arda çalınarak bütün listeleri alt üst etti. Ayrıca o günlerde ismini yeni duyurmaya başlayan pop sanatçısı Yalın’a destek olmak maksadıyla “Sakın Arama” adlı şarkısına albümünde yer verdi. Aynı yılın Ekim ayında da 90’lı senelerda çıkardığı albümlerin bulunacağı Serdar Ortaç Klasikleri albümünü de çıkardı. Ocak 2005 senesinde ise Mavi Ağaç Yayıncılık’tan şiir/anı türünde 2005 yılına kadar yazdığı şiir, şarkı sözü ve anılarından bir araya gelen kitabını paylaşımı yaptı.

Sekizinci albüm Mesafe 1 Mayıs 2006’da piyasaya sürüldü. Bu albümünde ise daha batılı ve daha modern bir Serdar Ortaç çıktı karşımıza. Bu albümünde Mustafa Ceceli , Volga Tamöz , Suat Aydoğan , Erdem Kınay gibi başarılı isimleri tercih eden Serdar Ortaç Mesafe albümüyle takipçilerini iki kat arttırdı ve dinleyicilerine çok bi hayli beğeni alan şarkılar sundu. Albümde “Sor” , “Dansöz” , “En Büyük Aşkım” , “Gitme” , “Mesafe” ve “Başardın Ağlatmayı” gibi hitler çıkararak yerini daha da sağlamlaştırdı.

Dokuzuncu albümü Mesafe Gold Remix 8 Nisan 2007’de satışa çıktı. Albümde Mesafe’deki remixlere yer vermenin bunun yanında , düzenlemesini Mustafa Ceceli’nin yaptığı “Hayret” , Volga Tamöz’ün gerçekleştirdiği “Garez” ve “İki Kalp” gibi 3 tane yeni şarkıveyaha yer verdi.Aynı yılın sonunda 2007 senesinde İstanbul’da verdiği konserlerin bir DVD’sini paylaşımı yaptı.

Serdar Ortaç’ın Nefes adlı 2 Haziran 2008 yayın tarihli albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Bir yüzünü yine batı’ya dönmüş bir Serdar Ortaç vardı karşımızda. Bu albümünde de Suat Aydoğan ,Volga Tamöz , Erdem Kınay ve Sadun Ersönmez, Caner Tepecik ve dünyaca ünlü Musthaq Omar gibi yeni isimlerle çalışmaya başlayan Ortaç’ın bu albümü bir önceki albümü olan “Mesafe”yi geçebilecek mi daha iyi şarkılar sunabilecek mi gibi endişeların hepsini boşa çıkardı. Albümden “Şeytan”, “Ayrılmam” , “Gram” , “Heyecan” ve Suat Aydoğan’la düet yaptığı “Sana Değmez” ,Sultana ile düet yaptığı “Ayrı Gitme” ve Hadise’yle birlikte seslendirdiği “Düşman” adlı şarkılar gibi hitlere imza attı ve yılın en fazla satan albümü, yılın en iyi erkek sanatçısı ödüllerini birer birer kazandı. Yedigün sponsorluğunda Türkiye turnesine çıkan Serdar Ortaç Türkiyenin dört bir yanındaki hayranlarına ulaştı.

19 Mart 2009’da Nefes Gold Remix teklisi piyasaya çıktı. Bu albümünde de Nefes isimli albümündeki remixlerin bunun yanında 4 yeni şarkıveyaha yer verdi. Erdem Kınay’ın gerçekleştirdiği “Şikayet” ilk defa çalıştığı aranjör olan Ozan Çolakoğlu imzalı “Bu Nasıl Ayrılık” , Ayhan Sayıner’in aranjesini yaptığı Zahriyan’la düeti “Harcamasın” ve Caner Tepecik’in gerçekleştirdiği “İki Gözüm” isimli hit şarkılar vardı.

Kara Kedi albümü 9 Mayıs 2010 tarihinde satışa sunuldu. Albümde İskender Paydaş , Suat Aydoğan,Volga Tamöz , Erhan Bayrak , İona Constantin , Sadun Ersönmez , Caner Tepecik gibi başarılı aranjörlerle çalıştı. Albüm çıktığında Türkiyenin dijital müzik platformu olan ttnet müzik listesinin en fazla indirilen ve dinlenen 10 şarkısından 7 tanesini oluşturarak büyük bir başarı örneği sergiledi. O hafta Perşembe saat 13.15 saygınlığıyla sitede Ortaç şarkılarının dinlenme sayıları ise şöyle : Poşet: 123 bin 579, Kara Kedi: 59 bin 670, Mikrop: 44 bin 074, Var Mı?: 27 bin 786, Yeşil Su: 22 bin 235, İşim Olmaz: 17 bin 103, Haksızlık: 12 bin 601, Kolayca: 11 bin 086, Gülün Rengi: 10 bin 991, Üzgünüm: 10 bin 025. Bu albümde çok bi hayli beğeni alan ve klip çekerek hayranlarına sunduğu şarkılar ise “Poşet”,”Mikrop”,Haksızlık”,”İşim Olmaz” ve “Kolayca”. Bonus Cart sponsorluğunda yaz aylarında Türkiyenin dört bir yanındaki binlerce hayranına ulaştı.

Toplamda on üçüncü, ikinci teklisi KaraKedi Gold Remix 10 Mart 2011 tarihinde yayınlandı. Bu albümde İskender Paydaş , Suat Aydoğan , Sinan Ceceli , Erhan Bayrak , Tolga Kılıç , Mert Ekren ,Ionita Constantin Caner Tepecik gibi kalabalık ve başarılı bir aranjör ordusuyla çalıştı. 8 yeni şarkı ve Kara Kedi albümündeki 8 şarkının remixine bulunduran Ortaç’ın bu albümünden “Elimle” adlı şarkıyı kliplendirdi ve şarkı radyolarda üst sıralara kadar yükseldi. İkinci klibini ise Bulgaristan’da “Hile” adlı hareketli şarkısına çekti.

Ray, 18 Haziran 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Aranjör kadrosunda bulunan (parça sayısına göre sırayla) Suat Aydoğan, İskender Paydaş, Tolga Kılıç ve Sadun Ersönmez bulunmaktadır. Bu albümde bir ilk kez yedinci parça olan Dileğim Aşk’ın aranjesi Serdar Ortaç aracılığıyla yapılmıştır. 16 parça bulunmakla birlikte, 10 tanesinin söz ve müziği Serdar Ortaç’a aittir. Albümün ilk klibi, albüm çıkışı öncesi radyolara sevkiyatı yapılan, sözü Serdar Ortaç’a, müziği Shai Reuvenishall’a,aranjesi de Suat Aydoğan’a ait Üzecek Adam Çok’ adlı parçasına çekilmiştir.Albümün ikinci video klibi ise Ne Bu Neşe isimli şarkıya çekilmiştir; klip Serdar Ortaç’ın konser fotoğraflarınden buluşmaktedir. 2013 senesinde Şubat ayında ise Erdem Kınayın proje albümünde bulunan “Yorum Yok” adlı şarkıya klip çekildi. Ayrıca Serdar Ortaç 21 Mart 2013 Perşembe günü başlayan “Popstar 2013” programında Demet Akalın, Bülent Ersoy ve Orhan Gencebay’la birlikte jüri kullanıcı hesabı yapmaktadır.


Serdar Ortaç’ın Eserlerini Seslendiren Sanatçılardan Bazıları

Serdar Ortaç yalnızca kendi albümlerine yaptığı şarkılarla değil diğer sanatçılara verdiği şarkılarıyla da 15 senedir müzik gündeminde ve Beste Fabrikası olarak anılmaktadır. Bugüne kadar verdiği bestelerle çıkışa geçmesine yardımcı olduğu sanatçılar Sibel Can,Hülya Avşar,Faruk K,Seren Serengil,Fulden Uras,Demet Akalın,Nil Özalp,Petek Dinçöz,Muazzez Abacı,Ajda Pekkan,Alişan,Bengü,Gülben Ergen,Ebru Gündeş,Mert Ekren,Merih Ermakastar,Elif Güvendik,Coşkun Sabah,Elif Turan,Yılmaz Morgül ve Emel Müftüoğlu,Seda Sayan,Harika Avcı,Birol,Yeşim Salkım,Gülşen,Ayten Alpman,Gönül Yazar,Suat Aydoğan,Akın ve Nazlı gibi isimler bulunmaktadır.
Serdar Ortaç Ödülleri
1995 – Kral TV Video Müzik Ödülleri – En kaliteli çıkış yapan sanatçı
1997 – Milliyet Yılın En Sevilen Şarkısı – Padişah
1999 – Hürriyet Altın Kelebek – Yılın en başarılı sanatçısı
2000 – Kral TV Video Müzik Ödülleri – Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
2003 – Radyo ve TV Oscarları – En kaliteli Show Programı: Serdar Ortaç’la Hep Beraber
2005 – Kral TV Video Müzik Ödülleri – Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
2005 – Mü-Yap Müzik ödülleri-Serdar Ortaç-Çakra-Emre Plak (yılın en fazla satan albümü)
2006 – Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Yılın Klibi:Gitme
2006 – Altın Kelebek Ödülü-Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
2006 – Altın Kelebek Ödülü-Yılın Şarkısı-Dansöz
2007 – Mü-Yap Müzik ödülleri-Serdar Ortaç-Mesafe-Emre Plak (yılın en fazla satan albümü)
2009 – Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Yılın pop sanatçısı
2009 – Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Dijital Satış Diamond Ödülü
2009 – Altın Kelebek – En İyi Pop Erkek Ödülü: Serdar Ortaç
2010 – Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Kral Tv&Kral FM Özel Ödülü-Radyolarda en fazla çalınan sanatçı
2011 – Balkanika TV – Balkan ödülleri – Yılın en iyi erkek sanatçısı ödülü
2012 – Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Radyolarda en fazla çalınan sanatçı
2012 – Balkanika TV – Balkan ödülleri – Yılın en iyi erkek sanatçısı ödülü
2012 – Balkanika TV – Balkan ödülleri – Yılın projesi ödülü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.