Şemsi Yastıman kimdir, Şemsi Yastıman kaç yaşında?

07.11.2021
170
Şemsi Yastıman kimdir, Şemsi Yastıman kaç yaşında?

Şemsi Yastıman kimdir, biyografi bölümünde Şemsi Yastıman biyografi sayfası ile karşınızdayız. Şemsi Yastıman kaç yaşında?, Şemsi Yastıman memleketi neresi, Şemsi Yastıman facebook, Şemsi Yastıman nereli, Şemsi Yastıman instagram, Şemsi Yastıman ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Şemsi Yastıman kimdir? başlığımızın detayları..

Şemsi Yastıman Kimdir – Şemsi Yastıman Biyografi

1923 senesinde Kırşehir’de dünyaya gözlerini açan Şemsi Yastıman “Şekerci Ahmed Ağa” ve “İlhamiye Hatun”un oğlu olarak dünyaya gözlerini açtı. Şemsi Yastıman, Türk halk müziği sanatçısı. Türk Halk Müziği’ne kaynak kişi ve derleyici kimliği ile emeği geçmiş büyük halk sanatkârıdır. Saza ve söze ilgisi ufak yaşlarda başladı. O senelerda Kırşehir ustalarından etkilendi.

Ankara’da olduğu senelerda “Yağcıoğlu Fehmi Efe” ve “Genç Osman”ın müzik meclislerine girerek kendini ve sazını geliştirdi. Sahneye çıkması da bu senelera rastlar. Bir süre İzmir’de yaşayan ve burada evlenen Şemsi Yastıman, ardından İstanbul’a yerleşti. Kısa sürede şöhreti git gide artan ve gazinolarda çalışmaya başlayan Yastıman, dönemi içinde, basın-yayın organlarının en fazla söz ettiği sanatçılardan biri oldu.

Onlarca plak doldurdu ve birden fazla kez Türkiye Radyoları’nın programlarına davet edildi. Semsi Yastıman, özellikle halk müziği geleneğinin çalıp-söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatkârı olarak adından söz ettirdi. Âşıklık geleneğinin çeşitli türlerinde seslendirdiği eserlerle ve bilhassa dönemi içinde unutulmaya yüz tutmuş olan destan ve taşlamaları ile sevildi.

Memleketi Kırşehir’in müzik potansiyelinin geniş kitlelere tanıtılmasına önayak oldu. Sanatçı kişiliği yanında, kendi adını taşıyan dükkânında saz dersleri vererek birden fazla sanatçı yetiştirdi. (bkz. Hasan Cihat Örter, Serhan Yastıman) Türk halk müziği hususunda çeşitli kitaplar yayınlayarak kültür yaşamına hizmetlerde bulundu.

Şemsi Yastıman, doğum gününde, yani 10 Temmuz da (1994) Lapseki emek tatil sitesinde hayata gözlerini yumdu. Naaşı kendi vasiyeti üzerine çok sevdiği Lapseki Adatepe köyüne defnedilmiştir.

En çok bilinen eseri, Kırşehir’e özlemini dile getiren “Memleket Hasreti” ve “Uzaylılar Hoşgeldiniz”dir.

Günümüzde yapımcılığını Q3 medyanın yaptığı baş rollerinde Tolga Sarıtaş ile Ayça Ayşin turan’ın olduğu Show TV’nin yeni dizisinin ilk bölümünde Şemsi Yastıman’ın Uzaylılar Hoş Geldiniz şarkısını yayınlamışlardır.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.