Semiha Berksoy Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
279
Semiha Berksoy Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Semiha Berksoy Kimdir? Biyografisi, bölümünde Semiha Berksoy Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Semiha Berksoy Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Semiha Berksoy Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Semiha Berksoy

Semiha Berksoy, 1910 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlk Türk kadın opera sanatçısıdır. İstanbul Konservatuarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu’nda eğitim almıştır. Daha sonra devlet bursu ile Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nde eğitim almış ve birinci olarak bitirmiştir.

Opera kariyerine 1934’de başlamış olan Semiha Berksoy Türkiye, Almanya ve Portekiz’de sahneye çıkmıştır. 1939’da Richard Strauss’un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur. 1940’da Türkiye’ye dönen Semiha Berksoy, Carl Ebert’in rejiliğinde Tosca ve Madame Butterfly operalarında oynamıştır. Ayrıca Deli Dolu ve Lüküs Hayat operetlerinde de görev almıştır.


1998’de Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. 1999’da New York City Lincoln Center’da Robert Wilson’ın The Days Before: Death, Destruction and Detroit III isimli operasında opera söylemiştir. 15 Ağustos 2004’de 94 yaşında vefat etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.