Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir

30.09.2021
293
Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?, biyografi bölümünde Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?

Alpaslan; Selçuk türklerinin ikinci sultanı olarak bilinmektedir. Bizanslıları Malazgirt Ovası’nda bozguna uğratmıştır. Alpaslan, Anadolu’yu Türklerin yurdu haline getiren bir sultandır. Gerçek ismi Muhammed olan Alpaslan unvanı olduğu bu adını kullanmıştır. Peki Alpaslan kimdir? Alpaslan kaç senelerı içinde yaşamıştır? Alpaslan’ın yaşamı nasıldı? suallerinin yanıtlarını yazımız içinde bulacaksınız.


Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?

Alpaslan; Selçuklu devleti kurucularından olan Horasan valisi olan Çağrı Bey’in oğludur. Aynı zamanda Selçuklu sultanı olan Tuğrul Bey’in de yeğenidir. Alpaslan, Sleçuklu Devleti’nin kuruluş zamanında ve bi hayli zor koşullarda yetişmiştir. Çeşitli kaynaklara bakıldığında doğum senesinin 1029 ve 1032 tarihleri içinde olduğu yazılmaktadır. Tarihçiler, Alpaslan’ı çok yiğit bir savaşçı olarak tanımlamaktadırlar. Alpaslan, çok ufak yaşta ata binmeyi ve ok atmayı öğrenmiştir. Gençlik senelerında dostları ile birlikte kurduğu birliği ile Dandanakan Savaşı’na katılmış ve başarısı ile dikkat çekmiştir.

Babasının ölümü üzerine Alpaslan, Horasan Valiliği’ni üstlenmiştir. Amcası olan Tuğrul Bey’in de 1063 senesinde ölmesi sonucu Slçuklu’da taht kavgaları başlamıştır. Tuğrul Bey’in oğlu olmadığı için tahta Alpaslan’ı layık görmüştür. Lakin abisi olan Kavurd tahta kendisi çıkmak istemiştir. Alpaslan da abisi ile yaptığı savaşta galip gelmiş ve Selçuklu Devleti’nin başına geçmiştir. Böylelikle taht kavgalarını bitirmiş olan Alpaslan, 1064 yılı itibariyle seferlere çıkmaya başlamıştır. İlk olarak ordusu ile birlikte Buhara’ya gitiş ve sonrasında Harzem’i fethetmiştir.

Alpaslan, 1071 senesinde Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birisi olan Malazgirt Savaşı’nı elde etmiştir. Bu zamanda Bizans, adeta bir fetret devri yaşamıştır. Alpaslan, dönemin Bizans İmparatoru olan Romen Diyojen’in canını bağışlamıştır. Ülkeyi yıllık olarak vergiye bağlamış ve onu esir tutmuştur. Romen Diyojen, fidyesi ödendikten sonra ülkeye döndüğünde tahta 7. Mikhail’in çıkmış olduğunu görmüş. Tahtını geri almak adına yaptığı savaşlarda da kaybetmiştir. Ardından Kilikya’ya kaçmış ve bir kalede yakalanmıştır. Gözlerine mil çekilerek Proti Adası’nda sürgüne gönderilmiştir. Gözlerine çekilen mil sonrası yaradan enfeksiyon kaparak ölmüştür. Dolayısıyla Romen Diyojen’in imzalamış olduğu vergi ödeme olayı hükmünü yitirmiştir.

Kaynaklara göre Alpaslan 1072 senesinde esir aldığı kişi aracılığıyla öldürülmüştür. Bazı kaynaklara göre de Alpaslan’ın savaş sırasında esir aldığı biri aracılığıyla öldürüldüğü söylenmektedir. Bundan sonraki zamandaki Türkmen takviminde 2002 senesinden 2008 Temmuz ayına kadar olan süredeki Ağustos ayları Alpaslan olarak isimlendirilmiştir. Yusuf Halaçoğlu da 2005 senesinden beri bazı kazılarda bulundu ve Alpaslan’ın mezarının Merv şehrinde olduğunu tespit etmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.