Selçuk Dereli Kimdir? Biyografi Sayfası

24.10.2021
288
Selçuk Dereli Kimdir? Biyografi Sayfası

Selçuk Dereli Kimdir? Biyografi, bölümünde Selçuk Dereli Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Selçuk Dereli Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Selçuk Dereli Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Selçuk Dereli

Selçuk Dereli, 6 Haziran 1969 senesinde Kahramanmaraş’ın Andırın beldesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Mersin’de gören Dereli, üniversite eğitimini Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde bitirdi. 14 yıl öğretmenlik yapan Dereli hakemliği bırakmasıyla birlikte bu görevinden de ayrıldı. Halen Sözcü gazetesinde spor yazarlığı yapan Selçuk Dereli, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Genel Başkanlığı da yaptı.

Selçuk Dereli, hakemliğe başlamadan önce 1979-1989 senelerı içinde İçelspor ve Mersin Camspor’da futbol oynayan Selçuk Dereli, futbol hakemliğine 1989 senesinde Mersin’de başladı.

UEFA’nın kabiliyetli hakem programını başarıyla tamamlayan ilk Türk futbol hakemi olan Dereli, FIFA hakemi olarak yurt içi ve yurt dışında çok sayıda üst düzey maç idare etmiştir. Hakemlik kariyeri boyunca yüz seksen yedi süper lig maçı, on bir de Türkiye Kupası maçı yönetmiş bunun bunun yanında toplam on bir derbi maçında görev almıştır. 2008 senesinde oynanan süper kupa finalininde hakemiydi.

Evli ve iki kız çocuğu babası olan Selçuk Dereli bunun yanı sıra Uluslararası düzeyde birden çok Milli maç ve Avrupa kupası maçı idare etmiştir.2003 yılı Avrupa Genç Milli takımlar şampiyonasında; İtalya ile Portekiz içinde oynanan karşılaşmayı da yönetmiştir.

Selçuk Dereli, 22 yıl süren hakemlik yaşamına 2010 senesinde ve FIFA hakemi iken görevinden istifa ederek son vermiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.