Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
127
Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi, bölümünde Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şekip Ayhan Özışık Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şekip Ayhan Özışık

Şekip Ayhan Özışık, 2 Şubat 1932 senesinde Nevşehir’de dünyaya geldi. Raşit ve Şaziye Özışık çiftinin oğlu olan sanatçı, daha altı yaşındayken müzik dersleri almaya başladı. Hatta ud çalmayı kendi başına öğrendi. 1942 senesinde İstanbul’a gidip Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Emin Ongan’la, İleri Türk Musikisi Konservetuarı’nda Laika Karabey’le ve Ankara Radyosu’nda İzzettin Ökte ile birlikte çalıştı.

Şekip Ayhan Özışık, 1958-1966 senelerı içindeki zamanda Ankara Radyosu’nda ve 1966-1981 senelerı içindeki zamanda İstanbul Radyosu’nda ud sanatçısı olarak çalışan Özışık, 1958 senesinde ilk bestesi olan ve güftesi kendine ait “Belki bir sabah geleceksin” şarkısını Rast Makamı’nda besteledi.

Lakin bundan önce bestelediği şarkıları da kayda değer bulmadığı için yaktı. Yesari Asım Arsoy ve Sadettin Kaynak gibi bestecilerden etkilenerek o zamanda piyasada olan şarkıları benimsedi. Şengül Özışık’la evlenip bu evlilikten Ayşen, Hakan ve Raşit adında üç çocuğu dünyaya getiren sanatçı; Ilgaz Benekayve Ümit Mutlu gibi isimleri de yetiştirerek, Türk müzik tarihindeki saygın isimler içinde yer aldı.


Şekip Ayhan Özışık, 17 Nisan 1981 tarihinde gırtlak kanseri nasıl tedavi edileceği gördüğü sırada İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.