Sefil Selimi Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
193
Sefil Selimi Kimdir? Biyografi Sayfası

Sefil Selimi Kimdir? Biyografi, bölümünde Sefil Selimi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Sefil Selimi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sefil Selimi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sefil Selimi

Sefil Selimi (Ahmet Günbulut), 26 Ağustos 1933 senesinde Sarıkışla’da dünyaya geldi.İlkokul’dan sonra iki yıl ortaokula sürdükten sonra geçim sıkıntısı sebebiyle okulu bıraktı. Okuldan ayrıldıktan sonra şiire merak sardı. Ümmü Gülsüm adında bir kızı kaçırdı. Bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Evliliğinin ikinci senesinde bir kızları oldu. Kadir gecesi dünyaya geldiğu için de adını Kadriye koydular.

Sefil Selimi, 1954 senesinde Mamak Muhabere Okulu’nda terzi olarak askerliğini yaptı. Terhis olduktan sonra Şarkışla’da bir dükkân açıp terziliğe başladı.

İlk kitabı olan “Yar Badesi”ni bitirdi ve 1963 senesinde yayımladı. 1966’da Konya’da tertip edilen Aşıklar Bayramı’na katıldı, çok başarılı oldu. Bunun yanı sıra “Kevser Irmağı” ve “Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm” türkülerini de 1966 senesinde yine Şarkışla’lı olan sanatçı İhsan Öztürk, o dönemin ünlü sanatçılarından Nurettin Dadaloğlu’na vererek Plağa okuttu. 1968 senesinde turist olarak Hollanda’ya gitti. 1972 yılına kadar orada çalıştı.

Yalınkat ve Çoban Pınarı adlı kitapları ile Kevser Irmağında Saki Olan Yar, Kimse Bana Yaren Olmaz, Yar Olmaz, Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm, Gök Kubbe Altında Yerin Üstünde, Mezarlıkta Mezar Taşı gibi türküyü halk kültürüne kazandırdı.

Sefil selimi ile ilgili beş kitap hazırlandı. Üniversitelerde üç tez çalışması yaptırıldı. Hakkında yazılan son kitap ölmeden bir ay önce “Aşık Sefil Selimi İrfan Okulu” adıyla Ahmet Özdemir imzasıyla yayınlandı.

Sefil Selimi (Ahmet Günbulut), 30 Aralık 2003 tarihinde vefat etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.