Seden Gürel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
874
Seden Gürel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Seden Gürel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Seden Gürel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Seden Gürel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Seden Gürel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Seden Gürel

Seden Gürel, 12 Eylül 1965 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. İstanbul’daki Bahariye İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra orta ve lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Üniversite eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde okudu.

Okul senelerından bu yana müzikle iç içe olan Seden Kutlubay ilk stüdyo deneyimini 14 yaşında gerçekleştirdi.
Üniversite senelerında Sevingül Bahadır ile ONLAR grubunu kurdu. Onlar, Klips topluluğu ile birleşerek “Halley” şarkısı ile 1986 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne katılıp birinci oldu ve Türkiye’yi Eurovision’da temsil etme hakkını kazandı.

Türkiye elemelerinde Seden Gürel ve Sevingül Bahadır’dan bir araya gelen Onlar’a, 1986 Eurovision Şarkı Yarışması’nın Seden Kutlubay’ın sınav dönemine gelmesi ve bazı poblemleri sonucu finale gidememesi neticesinde Candan Erçetin dahil oldu.

Klips ve Onlar, 1986 senesindeki Eurovision Şarkı Yarışması’nda 53 puanla 9’uncu oldu. Kendisi gibi müzisyen olan Aykut Gürel ile tanışıp 1989’da Gürel’le evlenen sanatçı, eşi ile 2002 senesinde adını kızları İrem Gürel’den alan İrem Records’u kurdu. “Bir Yudum Sevgi” adlı ilk solo albümünü, 1992 senesinin Eylül ayında çıkaran Seden Gürel, son albümü “Bir Nefes”i 7 Mart 2008 tarihinde çıkardı. 

Seden-Aykut Gürel çifti 2 Haziran 2012’de boşandı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.