Sedat Öztoprak kimdir, Sedat Öztoprak kaç yaşında?

04.11.2021
427
Sedat Öztoprak kimdir, Sedat Öztoprak kaç yaşında?

Sedat Öztoprak kimdir, biyografi bölümünde Sedat Öztoprak biyografi sayfası ile karşınızdayız. Sedat Öztoprak kaç yaşında?, Sedat Öztoprak memleketi neresi, Sedat Öztoprak facebook, Sedat Öztoprak nereli, Sedat Öztoprak instagram, Sedat Öztoprak ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Sedat Öztoprak kimdir? başlığımızın detayları..

Sedat Öztoprak Kimdir – Sedat Öztoprak Biyografi

Ünlü bariton Sedat Öztoprak, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Ünlü ud virtüözü ve bestecisi Ahmet Sedat Öztoprak’ın torunu olan bariton Sedat öztoprak,İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayan sanatçı, konservatuvarda soprano Belkıs Aran’ın öğrencisi olarak şan eğitim hayatına başladı. Mezuniyetinden hemen sonra İtalyan hükümetinin bursuyla İtalya’nın Siena kentindeki Chigiana Müzik Akademisi’nde master çalışmalarını Prof. Daniel Ferro ile gerçekleştirdi. İstanbul’da Don Giovanni operasında Don Giovanni rolünü söylemek için Türkiye’ye dönüş yaptı.

Çok sayıda opera seslendiren Sedat Öztoprak, Türk operasında önemli bir yeri olan Robert Wagner ile de çalıştı. Sedat Öztoprak, Avusturya’nın başkenti Viyana’da tertip edilen 9. Uluslararası Belvedere-Viyana Şan Yarışmasında Radyo-Televizyon Büyük Ödülü’nü aldı. Yarışmanın sonrasında Viyana, Bolzano, Baden kentlerinde konserler verdi, bir çok radyo ve televizyon programına katıldı.

Yurt içi ve dışında CD çalışmaları bulunan sanatçı uyguladığı masterclass programlarıyla genç opera sanatçılarına tecrübelerini aktarmış, hem Uluslararası Belvedere-Viyana Şan Yarışmasının Türkiye komitesi başkanlığı ve jüri başkanlığını hem de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin solist sanatçılığı görevlerini sürdürüyordu.

Soprano Efsun Öztoprak ile evli olan sanatçının Sedatcan Öztoprak adında müzisyen bir oğlu mevcuttur.

 

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.