Şebnem Ferah Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
144
Şebnem Ferah Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Şebnem Ferah Kimdir? Biyografisi, bölümünde Şebnem Ferah Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Şebnem Ferah Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şebnem Ferah Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şebnem Ferah

Şebnem Ferah, 12 Nisan 1972 senesinde Yalova’da dünyaya geldi. Esasen Üsküplüdür.

Şebnem Ferah’ın müziğe olan ilgisi 5-6 yaşlarında başlamış ve müzikle tanışmasında ailesinin çok büyük rolü olmuştur. Ferah’ın ailesinde aşağı yukarı herkes müzikle iç içe ve evin her köşesinde enstrüman olduğu için müzik hususunda balakalı ve hazır olarak piyasaya atıldı.

Şebnem Ferah, İlkokulda mandolin ve solfej dersleri almaya başladı, okul orkestrasında da solistlik yaptı. Liseyi Bursa Özel Namık Sözeri Lisesi’nde yatılı bir öğrenci olarak okudu ve bu dönemler Şebnem Ferah’ın kendisini tanımasına, tek başına ayakta kalmasına yardımcı oldu.


Şebnem Ferah’ın müzik yaşamı ardından okul orkestraları ve ufak topluluklarla devam etmiştir. Lise senelerında “Pegasus” adlı grubuyla birlikte çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Ferah, 80’lerin ortasında Bursa’da açılan bir stüdyo aracılığıyla Sedat Yıldırım Sarıca ile tanışmış ve bu hayalini 1988 senesinde kurduğu “Volvox” grubuyla gerçekleştirmiştir. Müzik ile daha yoğun ilgilenebilmek için ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü 2. sınıftan terk etmiş ve ardından İstanbul’a gelince İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydolmuştur.

1994 senesinde Volvox grubunun dağılması sonucu Şebnem Ferah bireysel çalışmalarına başlamıştır. Onno Tunç ve Sezen Aksu’nun karşılaşmasıyla müzik yaşamında yeni bir sayfa açılmıştır. 3 oktavlık bir ses aralığına sahiptir.

15 Kasım 1996 tarihinde[kaynak belirtilmeli] “Kadın” adlı ilk solo albümünü Sezen Aksu ve Onno Tunç’un da destekleriyle Raks Müzik’ten çıkarmıştır. Bu albümünde İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük ve Demir Demirkan’la çalışmıştır. İlk klibini “Vazgeçtim Dünyadan” adlı parçasına çekmiştir. Gerek kaset ve CD satışları gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy göstermiş ve ardından “Yağmurlar”, “Bu Aşk Fazla Sana” ve “Fırtına” adlı şarkılarına klip çekmiştir. İlk solo konseriniyse 4 Nisan 1997’de İzmir Ege Üniversitesi’nde hemen hemen 6000 kişiden bir araya gelen büyük bir kalabalığa vermiştir. İzmir’deki konserin sonrasında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserlerine devam etmiş ve bu konserlerin bunun yanında düzenli bar programları da yapmıştır.

1998 senesinde Ablası Aycan Ferah’ı kaybetti. Üzüntülü bir dönemin sonrasında, 2.5 yıllık bir aradan sonra 30 Haziran 1999’da “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” adlı ikinci albümünü çıkardı ve 10 Temmuz 1999 Perşembe günü ikinci albümünün ilk klibi “Bugün” müzik kanallarında boy göstermeye başladı. İlk albümünde olduğu gibi ikinci albümünde de İskender Paydaş ve Pentagramekibiyle çalışan şarkıcı, albümün ikinci video klibini “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” şarkısı için yaptı, klibin yönetmenliğini Hakan Yonat yaptı.

İkinci albümün sonrasında yine araya uzun bir stüdyo dönemi girer. 1999 senesinde yaşanan 17 Ağustos depreminde babası Ali Ferah’ı yitirdi. Acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha da sıkı sarılır. 18 Ekim 2001 tarihinde “Perdeler” adlı üçüncü albümü yayınlandı ve yine büyük beğeni aldı. Bu seferki albümde Şebnem , İskender Paydaş ve Pentagram üyeleriyle değil de sahnede birlikte çaldığı müzisyenlerle çalışmıştır. Bu albümden ilk video, albümle aynı adı taşıyan “Perdeler” şarkısına çekilir. Bu klipten kısa bir süre sonra “Sigara” şarkısına da klip çekilir. Ayrıca şarkıcı bu albümdeki “Perdeler” şarkısına Finlandiya’da Apocalyptica ile çalışarak yeni bir yorum da getirdi.Şebnem Ferah, 24 Nisan 2003’de “Kelimeler Yetse” adlı albümünü dinleyicilerine sundu. 28 Nisan 2003’de bu albümünün ilk videosu “Ben Şarkımı Söylerken” müzik kanallarında yayınlanmaya başladı. Bu albümden çekilen diğer video klipler ise sırasıyla “Mayın Tarlası” ve “Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler” oldu. Türkiye’nin bir çok şehrinde konserler verdi.

21 Haziran 2005’de Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde 5. albümü “Can Kırıkları”nı yayınlayan Şebnem Ferah, ilk klibini de albümle aynı ismi taşıyan şarkısı “Can Kırıkları”na çekti. Önceki albümlerine oranla sert sounduyla dikkat çeken albümünün, 29 Temmuz 2005 günü Parkorman’da gerçekleşen gala konseriyle yeniden dinleyicileri ile buluşur. “Çakıl Taşları”na ikinci video çekildi. Yaklaşık 1 sene sonra “Hoşçakal” şarkısının video klibi Gürcan Keltek yönetmenliğinde Dijital Sanatlar ekibi aracılığıyla çekilir, fakat gösterime girmez ve Ferah’ın yapımcı şirketi Pasaj Müzik aracılığıyla videoya yayın yasağı getirilir. Aradan geçen uzun bir zaman sonra ise video internete düşmüştür. (Klipte enteresan olan bir nokta ise videonun, yönetmen Gürcan Keltek’in bu videodan ardından yayına giren ve yönetmenliği kendisine ait olan Ferhat Göçer’in “Cennet” isimli video klibiyle bir çok açıdan benzeşmesidir.) Sanatçı, PowerTürk 2007 Müzik Ödülerinde “En İyi Konser” ödülünü almıştır.

10 Mart 2007 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi’nde Orhan Şallıel idaresindeki “Istanbul Symphonic Project” orkestrası eşliğinde vermiş olduğu konserinin DVD’si ve iki CD’den bir araya gelen performans albümü 7 Eylül 2007 tarihinde satışa sunulmuştur. Bu DVD ile Türkiye’nin en fazla satan Konser DVD’si ünvanını almıştır. PowerTürk 2008 Müzik Ödülleri’nde ise “En İyi Kadın Sanatçı” ve yine “En İyi Konser” ödüllerine sahip olmuştur. En çok bilinen pop müzik sanatçılarını geçerek, rock müzik adına Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını göstermiştir. 6 Temmuz 2008’de Masstival 2008 kapsamı içindeki konseriyle konserlerine ara vererek yeni albüm çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca kendisine TRT aracılığıyla Eurovision 2009 ve 2010 için teklif gönderilse de Şebnem Ferah bu iki teklifi de kabul etmez.

16 Aralık 2009 tarihinde “Benim Adım Orman” albümü müzik marketlerindeki yerini aldı. Albüm satışa çıktığı ilk hafta listelere 1 numaradan giriş yaptı. İlk video klip “Yalnız” adlı şarkısına çekildi. 2. video klip “Eski” isimli şarkısına çekildi. Albüm ve sanatçı beklenen sound’undan yumuşak, derin, alabildiğine karamsar temalarla dolu olduğu eleştirileri almıştır.

Sanatçının annesi, İfadet Ferah 2 Temmuz 2011’de Yalova’da vefat etti.


Bir röportajında şöyle der:

“ Bunlar hepimizin yaşadığı veya yaşayacağı şeyler. Ölümleri kabullenmek tabi ki kolay değil, çok kısaca anlatılabilecek bir konu da değil. Lakin yaşamın parçası. İnsan her gün bir şeyler öğreniyor ve yaşamın öyle garip bir dengesi var ki siz isteseniz de, istemeseniz de sürdürmekte. Ve daha çok güçleniyorsunuz. Kırılganlığa gelince; ben zaten kırılganlığın sonradan yaşanan bir şey olduğuna inanmam, belki bazı etkenler sebebiyle artıyordur; ama bence herkes biraz kırılgandır, herkes biraz hassastır. ”

Raks Müzik’in kapatılması nedeni ile bir süredir piyasada bulunmayan Kadın, Artık Kısa Cümleler Kuruyorum, Perdeler ve Kelimeler Yetse adlı albümleri 14 Şubat 2013’te Pasaj Müzik etiketi ile yeniden basılmış’tır.

Albümlerinin dışında da Şebnem Ferah’ı birden fazla farklı çalışmada görmek olabilecekdür. Kimi şarkıcılara geri vokalleriyle, kimileriyle düet yaparak onlara eşlik etmiştir. Bunun bunun yanında bir çok sanatçıyla birlikte yardım konserleri vererek birden fazla faaliyette bulunmuştur. Bülent Ortaçgil’e saygı albümünde bir Bülent Ortaçgil klasiği olan “Değirmenler” şarkısını da yorumlamıştır. “Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel” adlı albümde Müzeyyen Senar’a “Sarı Kurdelem Sarı” adlı Türk musikisi şarkısında eşlik ederek Türk Sanat Müziği söyleyebildiğini de ispatlamıştır. Umay Umay’a “Hareket Vakti”nde (geri vokal olarak), Kargo’ya “Kalamış Parkı”nda, Teoman’a “İki Yabancı” ve “En Güzel Hikayem”de, Sezen Aksu’ya “Ne Haber Aşktan?”da eşlik etmiştir. Daha önce Sezen Aksu’nun seslendirmiş olduğu Ünzile’yi Onno Tunç’a saygı albümünde kendi yorumuyla tekrar müzikseverlere sunmuştur. Güldünya Şarkıları isimli toplama albümde yine bir Sezen Aksuparçası olan Masum Değiliz’i yorumlamıştır.

2010 senesinde; Karapaks’a “İki Yol” adlı şarkıda ve Gökcan Sanlıman’a “I Want To Break Free” adlı şarkıda eşlik etmiştir.Nilüfer’in 12 Düet adlı albümünde Erkekler Ağlamaz parçasını seslendirmiştir. Ayrıca bu albümün konserinde bu şarkıyla birlikte kendi şarkılarını da seslendirmiştir.

Ayrıca şanatçının adına çıkarılan, 2007 senesinde amatör bir dergi olarak yayın yaşamına başlayıp şu an 6. senesine erişmiş Şebokolik adlı dergi bulunmaktadır.

Little Mermaid (Küçük Denizkızı) adlı çizgi filmde seslendirme yapmış ve soundtrackinde bulunan “O Dünyada” isimli şarkıyı seslendirmiştir. Toprak Sergen ve Aydan Şener’in oynadığı bir filmde ise, söz ve müziği Demir Demirkan’a ait olan ” Ay Işığında Saklıdır” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Ayrıca bir ara Akbank’ın reklam müziğini de seslendirmiştir. Çeşitli TV programlarına çıkmıştır. Bir zamanlar Pepsi’nin de reklam müziği olan “Daha Fazlasını İste” şarkısını da Kenan Doğulu ile birlikte seslendirmiştir. Teoman’ın yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı Balans ve Manevra filmi için yine Teoman’a ait olan “Gönülçelen” şarkısını seslendirmiştir. 2008 senesinde da Finans Emeklilik için bir reklam filmi çeken Şebnem Ferah, bazı anlaşmazlıklar sebebiyle bu çalışmanın yayına girmesina izin vermedi. Sonradan anneli-kızlı iki kişi ile yeniden çekildi ve yayınlandı. Kızın Şebnem Ferah’a olan benzerliği şaşırttı. Ayrıca seslendirmiş olduğu “Ünzile” şarkısı Kasım 2009’dan bu yana ÇYDD’nin reklamında kullanılmıştır. 2011 Yılında vodafone gençliğini yaşa/freezone kapsamı içinde “Özgürce Yaşa” adlı bir tekli bestelemiş ve bunu yayınlamıştır. Şarkı gençliğin değeri üzerine yazılmıştır.

1997 senesinde uyuşturucu mücadele kapsamı içinde başlatılan, Devlet bakanı Işılay Saygın ve Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’yla birlikte, Raks eğitim kültür ve sanat vakfı, Raksnet ve Genç tv’nin destek verdiği kampanya için hazırlanan şarkıda (sözler Hakkı Yalçın’a ve beste Özkan Turgay’a ait “İnsanca Yaşamak”), Gülşen, Harun Kolçak, Pınar Aylin, Emrah, Ebru Gündeş, Yılmaz Morgül,Emel Sayın, Levent Yüksel gibi 23 sanatçı, dört pop müzik grubu, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbulspor ve Zeytinburnuspor’dan futbolcuların olduğu vokal grubu ve12 kişilik Yücel Elmas çocuk korosu ile birlikte seslendirdi. Klibini İzzet Öz’ün hazırladığı şarkı, cd olarak da yayınlandı. Cd’deki şarkının ikinci versiyonunuysa, Şebnem Ferah’la Serdar Ortaç şarkıyı birlikte yorumladı.


Hürriyet’in gerçekleştirdiği Aile içi Şiddet Acil Yardım Hattı için 8 Mart 2009’da TİM’deki Enbe Orkestrası’nın eşliğinde verilen konserde Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Aylin Aslım, Funda Arar, Aynur, Rojin ve Şevval Sam ile birlikte yer almıştır. Şarkıcının imza ve şarkı kelimelerini içeren tişörtler Mor Çatı yararına satışa çıktı. 
Şebnem Ferah, 30 Ekim 2011’de Van depremi ertesi Maçka Küçükçiftlik park’ta yapılan Van İçin Rock yardım konserinde Hayko Cepkin, Aslı, Pamela, Duman, Gripin, Malt, Melis Danişmend, Moğollar, Redd, Haluk Levent ve Model Grubu gibi 40 rock grubu, müzisyeni ile birlikte yeralmıştır.

Albümleri

Kadın (1996)
Artık Kısa Cümleler Kuruyorum (1999)
Perdeler (2001)
Kelimeler Yetse (2003)
Can Kırıkları (2005)
10 Mart 2007 İstanbul Konseri (2007)
Benim Adım Orman (2009)
Od (2013)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.