Samuel Colt Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
336
Samuel Colt Kimdir? Biyografi Sayfası

Samuel Colt Kimdir? Biyografi, bölümünde Samuel Colt Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Samuel Colt Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Samuel Colt Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Samuel Colt

Samuel Colt, 19 Temmuz 1814 senesinde Hartford, Connecticut’ta dünyaya geldi. Ateşli silahlar tarihinde hala en ünlü olma niteliğini koruyan tabancalar, onun buluşudur. Colt’un babası iş adamıydı; Ware’de (Massachusetts) ipekli dokuma işiyle uğraşırdı.

Ateşli silahları az çok tanıyacak biçimde yetiştirilmiş olan Samuel Colt’un bilime yatkınlığı vardı ve ipek dokuma üretimindeki makineleşme ona etkileyici geliyordu.

Bu husustaki kabiliyetini, ilk kez, yakınlarındaki Ware gölünde, bir sal’ı «havaya uçurarak Colt, Kalküta’da, Elisha Collier aracılığıyla yapılmış bir toplu tabanca (revolver) gördü. Mekanizması ilkel ve yetersizdi. Gemiye döndüğünde, çapayı yukarı çekmeye yarayan mandal ve dişli mekanizmasına bakarak, Collier’a göre daha iyi işleyen bir tahta tabanca yaptı. Yurda döndüğü zaman, babasının desteğini de sağlayarak, tabanca yapımına başladı. Bu iş için gerekli parayı kazanma maksadıyla gezici bir gösteri düzenledi ve güldürücü gazın etkilerini sergiledi.

1835 senesinde revolver tasarımını tamamlamıştı. Önce İngiltere ve Avrupa’da, ertesi yıl da ABD’den patent aldı. Patterson’da (New Jersey), Patterson Silah Üretimi Şirketi’ni kurdu ve 36 kalibrelik beşpatlar üretmeye başladı. Colt bu silahın seri üretimini gerçekleştirmeyi ummuştu; ama makine için ‘gerekli yatırıma yettiği kadar destek bulamadı. Elle yapılan silahlar ise pahalı oluyor ve kısıtlı sayıda sipariş alınabiliyordu Şirket bu yüzden 1842’de iflas etti.

Samuel Colt ardından, hükümet hesabına, sualtı maden’lerinde çalıştı. Bu madenlerde ateşleme yapmak için kullanılan ilk başarılı sualtı kablolarını geliştirdi. Lakin, başarıyla sonuçlanan deneylere karşın, hükümet gereken ilgiyi göstermedi. 1843’te, New York ile Coney Island içinde ilk sualtı telgraf bağlantısını kurdu.

Bunun yanı sıra Meksika savaşı başlamıştı. 1847’de Colt tabancalarının bi hayli hızlı ateş etme kapasitesini beğenen Texas ordusu, bunlardan 1 000 tane ısmarladı. İlk üretim araçları satılmış olduğu için Colt, Eli Whitney’in silah şirketini kiralayıp, yeni tasarımını orada gerçekleştirmek zorunda kaldı. Sipariş tamamlanınca Connecticut’daki Hartford kentinde, Colt Patentli Silah Şirketi’ni kurdu ve eski arkadaşı Elisha Root’la birlikte seri üretime başladı.

Bazı zaman Colt’dan REVOLVER’in bulucusu olarak söz edilir; ama gerçekte bu tür silahlar ondan senelerca önce yapılmıştır. Onun en önemli katkısı, toplu tabancanın seri üretime dayalı tasarımını geliştirmiş olmasıdır. Bu alanda, bir mühendis olan Elisha Root’un katkısı çok mühimdir. Root, o zamana kadar görülmemiş sayıda takım tezgahının ve donanımın tasarımını yaptı. İki arkadaş, birlikte seri üretimin temel ilkesini, yani değiştirilebilir parçalar üretimini ortaya koydular. A.B.D. endüstrisi hızla geliştiği ve yeterli sayıda işçi bulunamadığı için, yeni çıkan makineler hemen uygulamaya konuluyordu.

Tabancaları dünya çapında ilgi çekince Colt, kendisini zengin eden ve şimdilerde de aynı yerde varlığını ilerleten daha büyük bir şirket kurdu. İç Savaş’ ta, fabrikasının her zamankinden daha çok çalıştığı bir sırada öldü; ama silahları, özellikle de ordu için üretilen ve Peacemaker (Barıştırıcı) takma adı verilen 45 kalibrelik, kurma horozlu revolver önemini sürdürdü.


Samuel Colt, 10 Ocak 1862 tarihinde Hartford’ta öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.