Sami Aksu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
340
Sami Aksu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sami Aksu Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sami Aksu Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sami Aksu Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sami Aksu Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sami Aksu

Sami Aksu, 1961 senesinde Fatsa’da dünyaya geldi. Dedesi Hüsamoğlu Mehmet Efendi, babası Nafız Aksu; annesi ise Abhazya kökenli Fatsa’ya Of’tan gelme olan Molla Ahmetzadeler’den Sofu Tahsin’in (Altuntaş) ufak kızı Zehra Hanım’dır. Sami’nin kendisinden başka Sadi, Zeki adlarında 2 ağabeyi ile Melek adında 1 ablası mevcuttur.

Sami’nin bu kabiliyeti ile yakında zamandan alakadar olmaya başladılar, bu ilgi ve ilgilenme ortaokul ve lise senelerında da artarak sürdü. Müzisyen Erdoğan Baytok Hoca da Sami ile yakında zamandan ilgilenip ders vermiştir.

İlk, orta ve lise öğrenimini Fatsa’da gören Sami Aksu; 1977-78 dönem lise mezunudur. 1979 senesinde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne girme kabiliyetini gösteren Aksu, 1986 senesinde Konservatuar’dan mezun olmuştur.

Konservatuarda yüksek öğrenimine devam eden Sami Aksu; 1980 senesinde İstanbul Radyosu’nun imtihanlarını kazanarak burada mesleğini icra etmeye başlamıştır. 1981 senesinde tayini İzmir Radyosu’na çıkan Aksu, Konservatuar ile Radyo içinde sıkışmış; ardından Maral Öztekin’nin yardım ve katkılarıyla 1982 senesinde tekrar tayini İstanbul Radyosu’na yapılan Sami Aksu, öte yandan İstanbul Radyosu’nda pratiğini geliştirirken, diğer yandan da Konservatuarda yüksek öğrenimine devam etmiş ve 1986 senesinde da mezun olmuştur.

Yüksek tahsilini başarı ile tamamlayan sanatçı, mesleki yaşamını TRT bünyesinde sürdürmüş ve 2009 senesinde emekli olmuştur. İstanbul-İzmir radyolarında ve TRT bünyesinde binlerce programda, konserde, müzikalde Türk Sanat Musikisi’nin en nadide parçalarını solo ve koro çalışmalarında başarı ile icra etmiştir. Sanatçı; müzik hayatına kolektif çalışmalarıyla katkı sağlamıştır. Müzisyenin binlerce sözlü ve görsel, solo ve koro çalışmaları, konserleri, müzikalleri İstanbul-İzmir radyolarında ve TRT bünyesinde gizemlidir.

Sami Bey’in müzikte kabiliyeti ve Türk Sanat Müziği sanatçılığı tartışılmaz. Bu sanatı hakkıyla icra eden sanatçılarımızdan ve müzik adamlarımızdandır. Bir TRT sanatçısı olan Aksu; özel TV’lerin program önerilerine TRT müsaade etmediği gibi, kendisi de pek sıcak bakmayıp TRT’ye sadık kalmayı yeğlemiştir.

1987 senesinde yaşamını güzellik uzmanı Meltem Hanım ile birleştiren Sami Aksu’nun Serkurt adında 1 oğlu var.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.