Samed Behrengi Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
162
Samed Behrengi Kimdir? Biyografi Sayfası

Samed Behrengi Kimdir? Biyografi, bölümünde Samed Behrengi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Samed Behrengi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Samed Behrengi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Samed Behrengi

Samed Behrengi (Səməd Behrəngi) 24 Haziran, 1939 senesinde İran-Tebriz’de dünyaya geldi. Azeri kökenlidir. Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi. İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı.

Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin bunun yanında, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.Samed Behrengi öğretmen okulunda okumuştur.

Öğrenimini bitirdiktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlayan Samed Behrengi, kısa yaşamı boyunca her zaman çocuklara yaşamı anlatmaya çalışmış ve öğretmenlik görevinde kalmıştır.


Samed Behrengi, 31 Ağustos 1967 tarihinde 28 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri’nde ölmüştür.
Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Samed Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiriyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bundan dolayı suikaste uğradığı kanısına varılmaktadır. Eserleri onlarca dile çevrilmiştir.
Samed Behrengi Eserleri

Bir Vardı Bir Yoktu

Bir Şeftali Bin Şeftali
Küçük Kara Balık
Yıldız Ve konuşan Bebek
Yıldız’ın Kargaları
Pancarcı Çocuk
Kel Güvercinci
Ulduz ve Kargalar
Bir Günlük Düş ve Gerçek
Köroğlu Geliyor
Püsküllü Deve
Sevgi Masalı
Bir Aşk Masalı
Ah Masalı
İnatçı kediler
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.