Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
279
Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sagopa Kajmer

Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), 17 Ağustos 1978 senesinde Samsun’da dünyaya geldi. Sagopa Kajmer, müzik yaşamına Samsun’da yerel bir radyoda DJ’lik yaparak başlamıştır. O sırada rapper M.C. (Rapper Mic Check ve DJ Mic Check adıyla) “Müstear” ismini kullandı.

Sagopa Kajmer, 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera ile evlenmiştir.

Sagopa Kajmer, 1998’de yeraltı rap dünyasında hâlen varlığını ilerleten bir oluşum olan Kuvvetmira’yı kurmuştur. Kuvvetmira grubunda hâlen kendisi ve Kolera bulunmaktadır. 1999’da “Silahsız Kuvvet” mahlâsıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002’de Silahsız Kuvvet mahlasıyla peş peşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mâhlasını bırakıp Sagopa Kajmer mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2002 senesinde Ceza ‘nın Med Cezir albümünün; 2004 senesinde ise Rapstar albümünün prodüktörlüğünü yapmış, ardından ise bu iki sanatçının arası açılmıştır. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları (2004) ve Romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004’te Cem Yılmaz’ın G.O.R.A filmi için de müzikler hazırlamıştır. Al 1’de Burdan Yak şarkısına klip çekilmiştir.


Sagopa Kajmer, hem albümlerini kendi plâk şirketinden çıkartmak, hem de yeni yeteneklere kapı açmak maksadıyla 11 Ağustos 2005’de eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurmuşlardır. Sagopa Kajmer, bunu bir röportajında Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım dedik. şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira’da bulunan diğer rap sanatçıları 2006 senesinde Melankolia Müzik’in, ilk albümü Kafile’yi çıkarmışlardır. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. 
Sagopa Kajmer, 2007 senesinde Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey’i dinleyicileriyle buluşturmuştur. 2008 senesinde ‘En kaliteli albümüm’ dediği Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümünü piyasaya sunmuştur. Ayrıca 2008 senesinde MTV Türkiye aracılığıyla Avrupa Müzik Ödüleri’nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye’de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur ve EMA Party’deki sergilediği güçle ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 senesinde Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 senesinin sonlarında başlattığı DJ Benim yarışması ve 2009 senesinde çıkardığı Yeraltı Kafilesi albümü ile rap müzikte genç yeteneklere önem verdiğini göstermiştir.

Sagopa Kajmer, 2010 senesinde eşi Kolera ile ‘”Bendeki Sen” albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 senesinde ilk kez tertip edilen TRT müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla tespit edilen Yılın Albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. En son albümü olarak da 2011 yılı içinde “Saydam Odalar” albümü piyasaya sürülmüştür.2012 senesinde ise Istakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır. 2013 yılı içinde yeni bir albüm çıkaracağını resmi Twitter hesabından duyurmuştur. 

Sagopa Kajmer, kendi orkestrası olan Pesimist Orkestra ile birlikte 2013 senesinin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bir turne düzenlemiş ve turne kapsamı içinde 15 tane şehirde konser vermiştir.

2013 senesinin Temmuz ayında Kalp Hastası adlı albümünü satışa sunmuştur. Albümde 3 tanesi öncedenden yayınlanmış 19 şarkı bulunmaktadır. İster İstemez adlı şarkıda kendisine eşi Koleraeşlik etmiştir. Bu albüm çıkmadan 2 gün önce Sagopa Kajmer, Düşünmek İçin Vaktin Var adlı şarkısını internet üzerinden yayınlamış ve şarkıya bir de klip çekilmiştir. Bu şarkı Sagopa Kajmer’inKalp Hastası adlı albümünde de yer almıştır.

1992 senesinin Şubat ayından beri radyo dj’liği yapan Yunus Özyavuz, dj ismi olarak “Dj Mic Check” ismini kullanmaktadır. Power FM adlı radyoda “Dj Mic Check”‘ adını tercih ederek 11 yıl boyunca çalışmış 2013 senesinde ise bu radyo ile yolları ayrılmıştır. Ceza’nın Med Cezir ve Rapstar albümünün ve 2004’te Ceza’nın Nefret’teki grup arkadaşı Fuchs’un Huzur N Darem albümünün bunun yanında daha birden fazla rap müzisyeni ve grubunun prodüktörlüğünü yapmıştır. Yunus Özyavuz, Turntablizm’in Türkiye’deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye’nin köklü radyolarında DJ’lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır.H2000 ve J&B festivallerinde ve yurt dışında çeşitli yerlerde DJ’lik yaptı.

Önemli müzik birikimi ve geniş bir müzik arşivine sahip olan Yunus Özyavuz, Sagopa Kajmer kimliğiyle Karamsar yeraltı rap tarzını oluşturmuş, müzik değeri, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini bir çok değişik kitleden insana ispatlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

Bir yandan DJ’lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli olarak çalışmalarını ilerleten Sagopa Kajmer, 2004’te Türkiye’nin en fazla izlenen filmlerinden olan G.O.R.A’ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer’i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. 2005’te Kolera’nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records’tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet, Kral Tv Video Müzik Ödülleri’de 2005 senesinin En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür.

17 Temmuz 2013 akşamı Sagopa Kajmer’in İngiltere’den uyuşturucu sipariş ettiği, kargodan şüphelenen görevliler aracılığıyla polise ihbar edildiği iddia edilmişti. Twitter hesabından “Gümrük, ithali yasak eşya getirdiğim için beni şu an misafir ediyor. Birlikte iftar yapıyoruz. Birçok et yiyen çiçek, bir çok biber türü tropikal bitki tohumu netten sipariş ettim, başıma bela oldu. Gümrük yasasını okumadan sipariş etmeyin.” açıklamalarında bulundu. Evinden gözaltına alınan sanatçı sağlık kontkarakterinin sonrasında geceyi Sirkeci’de bulunan Gümrük Müdürlüğü’nde geçirdi. Ertesi gün ise sevkedildiği mahkeme aracılığıyla serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkeme aracılığıyla kendisine yurtdışına çıkma yasağı konuldu.

”Bugün mahkemece serbest bırakıldım. Kalbim rahat, ruhum rahat, eminim ki sizler de ferahladınız. Muhteşem bireylerin bir arada olduğu Gümrük Muhafaza ve İstihbarat ekibine sonsuz sevgiler ve teşekkürlerimi sunuyorum. Harika insanlar. Ayrıca dünden bu yana beni merak eden siz sevgili sevenlerim, var olun. Hakikaten bana güvenen ve inananlara selam olsun. Hakkımda ileri geri küfürler eden, aşağılık cümleler kuran fesat ve kalbi kirli insanlar, ne oldu? Yine olmadı değil mi? Olmayacak da… Bunun yanı sıra dünden bu yana kapı kapı dolaşıp beni bekleyen medya elemanı arkadaşlara da selamlar.Onların da koca kameralarla işi zor sahi. Şimdilik benden bu kadar.”


—Sagopa Kajmer
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.