Sadettin Kaynak Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
376
Sadettin Kaynak Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sadettin Kaynak Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sadettin Kaynak Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sadettin Kaynak Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sadettin Kaynak Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sadettin Kaynak

Sadettin Kaynak, 1895 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sadettin Kaynak, Ali Alâaddin Efendi’nin oğludur. 1895 senesinde İstanbul’un Taşkasap semtinde doğmuştur. Sesinin güzelliği sebebiyle genç yaşta hafız olmuştur. Öğretmenleri; Hafız Melek Efendi, Kasımpaşa Küçükpiyale Cami İmamı Hafız Cemal Efendi, Neyzen Emin Dede ve Muallim Kâzım Uz’dur.

Dinî müzik ile din dışı müziği birlikte yürütmüş; ilk bestesi olan hüzzam şarkısı “Hicran-ı Elem”i 1926 senesinde yazmıştır. İlk Türkçe ezanı da seslendiren Saadettin Kaynak’tır.

Sadettin Kaynak, Müzik eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamış ve ardından Güney Doğu Anadolu’da yerel müzikler üzerine araştırmalar yapmıştır. 1940-1950senelerı içinde seksenin üzerinde film müziği bestelemiştir. 1955 senesinde felç geçirmiş; 3 Şubat 1961 tarihinde İstanbul’da Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ölmüştür. Merkez Efendi Mezarlığı’nda gömülüdür.


Saadettin Kaynak’ın Vasiyeti

“ Bu evde benim bir pardösüm, iki kat elbisem, bir bavulum, bir radyom, bir buzdolabım var. Bunları Gülfiye (eşi)’ye bırakıyorum. Benim evimde birikmiş param yoktur. Emri hak vaki olduğu zaman Sıraselviler’deki apartmanımın 1, 3, 9 numaralı dairelerinden kiralar alınıp cenazemin teçhiz ve tekfinine (kefenleme işlemi) sarf edilsin. Cenaze namazım Nuruosmaniye Cami Şerifi’nde kılınsın. Merkezefendi’de kabrim hazırdır. Kabir taşımı Gülfiye yaptırır. Yazılacak şey şudur: Sultanselim Cami Şerifi Başimamı ve Sultanahmet Cami Şerifi İkinci İmamı ve Hatibi Meşhur Bestekâr Hacı Hafız Sadettin Kaynak’ın ruhuna fatiha. ”

Sadettin Kaynak, vasiyetinde sözü geçen Sıraselvilerdeki apartmanı varlık vergisiyle zor duruma düşen bir vatandaştan satın alır ve ölünceye kadar eski sahibinden kira almaz.

42 ayrı makamda yazdığı 330 kadar eseri bulunmaktadır.


Sadettin Kaynak Bazı Eserleri

Gönül Nedir Bilene Gönül Veresim Gelir – Nihavent
Leyla Bir Özge Candır – Segâh
Niçin Baktın Bana Öyle – Uşşak
Yadeller Aldı Beni – Hicaz
Çile Bülbülüm Çile – Muhayyer
Ben Güzele Güzel Demem – Mahur
Gönlüm Seher Yeli Gibi- Hüzzam
Benim Yârim Gelişinden Bellidir – Hicaz
Tel Tel Taradım Zülfünü – Hicaz
Kara Bulutları Kaldır Aradan – Karcığar
Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece – Segah
Dertliyim Ruhuma Hicranını – Segâh/Nihavent
İncecikten Bir Kar Yağar – Segâh
Enginde Yavaş Yavaş – Hicaz
Gönlümün İçindedir Gözden Irak Sevgili – Hicaz
Leylakların Hayali – Hüzzam
Bir Rüzgardır Gelir Geçer Sanmıştım – Segâh
Ela Gözlerine Kurban Olduğum –
Yanık Ömer – Hüseyni ( Atatürk ‘ün en sevdiği türkülerden )
Bahar bitti güz bitti -nihavend
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.