Ronald Fisher Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
425
Ronald Fisher Kimdir? Biyografi Sayfası

Ronald Fisher Kimdir? Biyografi, bölümünde Ronald Fisher Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ronald Fisher Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ronald Fisher Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ronald Aymler Fisher

Profesor Sir Ronald Aymler Fisher, F.R.S. (17 Şubat 1890 – 29 Temmuz 1962) bir İngiliz istatistikçisi, biyolog ve genetik bilimcisidir.

“Hemen hemen tek başına modern istatistiğin temellerinin kurucusu” olduğu iddia edilir. (Anders Hald) İstatistik bilim dalında yeterlilik, yardımcı istatistik, maksimum olabilirlilik, varyanslar analizi, ayırıcı analiz ve Fisher bilişimi gibi bir çok temel kavram ve konuları ortaya atmıştır. Bilişim kuramı’nı görülmektediran ve bilişim ve entropi kavramlarını geliştiren Claude Shannonina öncülük edenlerin başında gelmektedir.

Richard Dawkins’e göre: “Evrim kuramının kurucusu olan Charles Darwin’den sonraki ardıllarının en büyüğüdür.”Darwin’in ortaya attığı doğal seçim prensibinin ilk defa matematiksel biçimde ifade edilmesini başarmıştır.

Ronald Fisherin nüfus genetik alanında da katkısı büyüktür. S.Wright ve J.B.S. Haldane ile birlikte Neo-Darwin tipi modern evrim sentezinin kurucularından sayılır. 1918’de paylaşımı yaptığı bir makale ile nüfus içinde gen fazlaluluk dağılımlarının hesaplanması için difuzyon denklemlerini kullanması modern niceliksel genetik biliminin doğumu sayılmaktadır. Genetik bağlantıların ve genetik çoklulukların maksimum olabilirlik ile kestirimi üzerinde ilk çalışmaları yapmıştır. Kalıtsal morfoloji ve fizyoloji yavaş olarak ayrılma incelemesi olan sistematik klinler üzerinde ilk yazıları yazmış ve 1950′de yazmış olduğu makale biyoloji biliminde kompüter uygulanmasına ilk örnek olmuştur. Ronald Fisher ekolojik genetik alanında yaptığı çalışmalar doğal seçimin gücünün o zaman kadar kabul görenden daha fazla olduğunu ve polimofizm gibi ekogenetik durumlarda doğal seçimin yansız olarak işlemediğini görülmektedirmıştır.

Lakin evrim kuramının insansal alanlarda uygulanıp bireylerin kalıtsal detaylarını daha da iyileştirmek iddiası ile doğaya uymayanların elemine edilemesini öneren öjenik kuramı ve politikalarını 1930’lu senelerda kabul edilip ve akımın bilimsel temellere dayandığını iddia edenler içinde başta gelmiştir. Bu fikirlerin sonucu olan Nasyonal Sosyalist politikaların hazin sonuçlarını görmekle birlikte, İkinci Dünya Savaşı sonralarında bile fikirlerini değiştirmemiştir. Misal verilecek olursa, Ronald Fisher ırk kavramı üzerinde UNESCO soruşturmaları sonunda yayına giren deklerasyona itiraz etmiştir

Ronald Fisher hayat görüşü yönünden muhafazakar, koyu Hristiyan fakat rasyonalist olarak tanımlanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.