Robert Wilhelm Bunsen Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
180
Robert Wilhelm Bunsen Kimdir? Biyografi Sayfası

Robert Wilhelm Bunsen Kimdir? Biyografi, bölümünde Robert Wilhelm Bunsen Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Robert Wilhelm Bunsen Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Robert Wilhelm Bunsen Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Robert Bunsen

Robert Wilhelm Bunsen, 31 Mart 1812 senesinde Holzminden’de dünyaya geldi. özellikle mineralojik ve analitik kimya üzerine çalışmış Alman kimyagerdir.

Gustav Robert Kirchoff ile birlikte sezyum ve rubidyum etkenlerini keşfetmiş, ısıtılan etkenlerin emisyon spektrumlarını incelemiş ve spektral analizi bulmuştur. Fotokimya’ya öncülük eden Bunsen, bir deney esnasında koruyucu gözlük kullanmadığı için bir gözünü kaybetmiştir.

Bunsen, elektrik akımının üç boyutlu analizini yapmıştır. Bu yöntemle çalışmalarına önemli veriler katmış, matematik ve fiziği bir araya getiren çalışmaları yayınlanmış; öte yandan astronomide yeni bir çağ başlatmış ve Berlin Üniversitesi’nde Matematiksel Fizik Koltuğu’na oturmuştur. Laboratuvar asistanı Peter Desega ondan sonra, onun çalışmalarını tercih ederek ”Bunsen Brülörü” adı verilen aparatı geliştirmiştir.


Robert Wilhelm Bunsen, 18 Ağustos 1899 tarihinde öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.