Robert Lefkowitz Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
262
Robert Lefkowitz Kimdir? Biyografi Sayfası

Robert Lefkowitz Kimdir? Biyografi, bölümünde Robert Lefkowitz Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Robert Lefkowitz Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Robert Lefkowitz Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Robert Lefkowitz

Robert Joseph Lefkowitz, 1943 senesinde New York Bronx’ta dodğu. 1959 senesinde Bronx lisesinden mezun olduktan sonra, Columbia Üniversitesi’ne burslu olarak kayıt olmuştur.

1962 senesinde Kimya lisans diplomasıyla mezun olmuş, hemen sonrasında yine aynı üniversitede Tıp okumaya başlamıştır. 1966 senesinde Tıp diplomasını elde etmiştir. 1966-1968 senelerı içinde Ulusal Artirit ve Metabolik Hastalıklar Enstitü (National Institute of Arthritis and Metabolic Diseases)’nde çalışmıştır.

1970 senesinde hücre yüzeyi receptörlerinin varlığıyla alakalı ispatını yayınlamıştır. Aynı yıl Boston’da bulunan Massachusetts Genel Hastanesinde kalp damar hastalıkları üzerine staj yapmaya başlamıştır. 1973 senesinde North Carolina’da bulunan Duke Üniversitesi Tıp Merkezine araştırmacı olarak katılmıştır. Bu zamanda önceden Alfred G. Gilman ve Martin Rodbell aracılığıyla keşif edilen ve Gilman ve Rodbell’e ardından Nobel Ödülü kazandıracak olan G-proteini üzerine araştırma yapmaya başlamıştır. 1982 senesinde Duke Üniversitesinde Tıp profesörü ünvanını elde etmiştir bunun yanı sıra Biyokimya profesörlük ünvanı bulunmaktadır. 1976 senesinden bu yana de Howard Hughes Medical Institute’ta danışmanlık yapmaktadır. 1984 senesinde ardından Nobel ödülünü paylaşacağı Koblinka Lefkowitz’in Duke Üniversitesindeki araştırma grubuna katılmıştır.

Robert Lefkowitz’in Bazı Ödülleri


2012 Nobel Kimya Ödülü
2009 BBVA Frontiers of Knowledge Ödülü, Biyo-tıp kategorisinde.
2009 Araştırma başarı ödülü, American Heart Association
2007 Ulusal Bilim Madalyası
2007 Shaw Ödülü, Yaşam bilimleri ve Tıp alanında
2007 Albany Medical Center Ödülü, Tıp ve Biyomedikal araştırma alanında
2003 Fondation Lefoulon – Delalande Grand Prix, bilim alanında
2001 Jessie Stevenson Kovalenko ABD madalyası – Ulusal Bilim Akademisi
1992 Bristol-Myers Squibb Ödülü, kalpdamar incelemeleri alanında
1988 Gairdner Foundation Uluslararası Ödülü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.