Robert Koch Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
294
Robert Koch Kimdir? Biyografi Sayfası

Robert Koch Kimdir? Biyografi, bölümünde Robert Koch Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Robert Koch Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Robert Koch Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Robert Koch

Robert Koch, 11 Aralık 1843 senesinde Orta Almanya’nın bir köyünde dünyaya geldi. Bu dağ köyünde çocuklar oyun oynamak için kalabalık gruplar meydana getirirlerdi.

Bir madencinin oğlu olan Koch da bunlarda biriydi, fakat bu çocuk bütün dostları gibi gruplar içinde oynamanın bunun yanında sürekli olarak yalnız başına kalıpçevresini incelemekten fazla hoşlanırdı. Robert Koch çiçeklerin, böceklerin adlarını öğreniyor, kelebekleri inceliyor ve bu hayvanları hareket ettiren gücü inceliyordu. Bir hamam böceği nefes alıp verebiliyor muydu ? Yüreği var mıydı ? Küçük Koch gelecekte bunları öğrenmeyi başına koymuştu.

İlk, orta öğrenimini başarıyla bitirdiktan sonra Tıp Fakültesine yazıldı. Ciddiliği ve çalışkanlığı ile dikkati çekiyor, eğlenceye hiç zaman ayırmayarak durmadan okuyor ve sistemli bir biçimde inceliyordu. 1862’de Tıp Fakültesini başarıyla bitirerek Hamburg Hastanesi doktor yardımcılıklarından birine atandı.


Sabırlı, çalışkan bir kişi olan Doktor Koch, etrafındaki bireylerin kendisine üstün bir değer verdiklerini görüyor ve bu saygıyı kötüye kullanmayarak tükenmez bir çabayla incelemelerina sürdürmektedu. İnsanların hastalıkların pençesine düşmelerinden, birden bire sararıp solarak mum gibi eriyip gitmelerinden hayrete düşüyor, bunun nedenlerini öğrenmek istiyordu.

Bu soruların yanıtlarının laboratuarındaki mikroskopta gizli olduğunu biliyordu. 1880 senesinde Berlin Sağlık Kurulu’na atandı. Bu atama onun incelemelerinı genişletmesine yaradı. Gerçekten de işe başladıktan iki yıl sonra verem hastalığıyla alakalı ilk önemli araştırması yayınlandı.

1882 senesinde bir gece hasta bir akciğer parçacığının dokuları içinde boyama usulüyle kahverengine boyanmış birden çok canlının kıpırdadığını gördü. İşte bunlar bireylerin bela olan verem hastalığının mikrobuydu.
Bu önemli buluş bütün dünya bili alanında büyük bir alakayla karşılandı ve büyük yankılar uyandırdı. Bunun yanı sıra birden çok bilgin ve doktorla birlikte Hindistan, Afrika ve Japonya’ya geziye çıkan Koch, uyku hastalığı, malarya, tifüs gibi hastalıklar üzerinde incelemeler yaptı. Kolera hastalığını meydana getiren vibrion basilini buldu. Bütün bu keşiflerinden ötürü de 1905 Nobel ödülünü kazandı.
Yaşadığı sürece tıp hususundaki incelemeleriyla insanlığa hizmet eden, birden çok eser yayımlayan Robert Koch, 27 Mayıs 1910 tarihinde kalp yetersizliğinden dolayı Almanya’daöldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.