Robert FitzRoy Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
139
Robert FitzRoy Kimdir? Biyografi Sayfası

Robert FitzRoy Kimdir? Biyografi, bölümünde Robert FitzRoy Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Robert FitzRoy Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Robert FitzRoy Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Robert FitzRoy

Robert FitzRoy, 5 Temmuz 1805 senesinde dünyaya geldi. 1826 senesinden 1836 yılına kadar HMS Beagle gemisi ile iki dünya turuna katılmıştır. 1828 senesinde bu geminin kaptanı olmuştur. 1831 senesinden 1836 yılına kadar süren ikinci seyahatine Charles Darwin’i de almıştır. Bu seyahatte Darwin, FitzRoy’un reddettiği evrim teorisini geliştirmesine neden olan bilgiler toplamıştır.

FitzRoy 1843’den 1845’e kadar Yeni Zelanda valiliği yapmıştır.


Daha sonra Royal Navy’nin (Büyük Britanya kraliyet donanması) baş meteorologluğuna getirildi. FitzRoy, İngiliz gemilerine, barometre ve yazılı hava gözlemlerini soktu. Bunlarla birlikte hava tahminlerinde başarılı oldu. Yine İngiltere fırtına ikaz sistemini kurdu. Hizmetlerinin karşılığı olarak amiral sahillerine ilk rütbesine getirildi.

Arjantin ve Şili sınırındaki, 3.406 m yükseklikteki FitzRoy Dağı ismini Robert FitzRoy’dan alır. Bu dağ, Torres del Paine milli parkının 50 km doğusunda kalır.

Robert FitzRoy, 30 Nisan 1865 tarihinde Londra’da öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.