Richard Hamming Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
135
Richard Hamming Kimdir? Biyografi Sayfası

Richard Hamming Kimdir? Biyografi, bölümünde Richard Hamming Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Richard Hamming Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Richard Hamming Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Richard Hamming

Richard Wesley Hamming, 11 Şubat 1915 senesinde Chicago’da dünyaya geldi. Lisans derecesini 1937 senesinde Chicago Üniversitesi’nden, yüksek lisansını 1939′da Nebraska Üniversitesi’nden ve doktora derecesini de 1942 senesinde Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden almıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Lousville Üniversitesi’nde profesörlük yapmış ve 1945 senesinde ”Manhattan Projesi” üzerinde çalışmak için bu görevini bırakmıştır.

Bu proje kapsamı içinde fizikçilerin ortaya koydukları denklemlerin çözülmesi için ilk elektronik sayısal bilgisayarlardan bir kısmını programlamıştır. Programın amacı atom bombasının ateşlenmesinin Dünya atmosferinde yanmaya yol açıp açmayacağını tespit etmek idi. Bu hesaplamanın neticesinde atmosferde bir yanma meydana gelmeyeceği anlaşılmış ve ABD bombayı önce New Mexico’da denemiş sonrasında da iki kere Japonya’ya karşı kullanmıştır.

Daha sonra, 1946-1976 senelerı içinde Bell Telefon Laboratuvarlarında çalışan Hamming, Claude E. Shannon ile işbirliği yapmıştır.

23 Temmuz 1976 senesinde donanma yüksek okulunda 1997 yılına dek öğretim görevlisi olarak çalıştı ve emekli profesör oldu.

Richard Hamming, ”Association for Computing Machinery” organizasyonunun kurucuları içindedır ve başkanlık da yapmıştır.

Hamming, 7 Ocak 1998 tarihinde California’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.