“Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir?

26.10.2021
222
“Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir?

“Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir?, biyografi sitemizde, “Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir? başlığı altında makale bir araya getirdik. “Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir? biyografisi yazımızda…

“Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir?

Show Tv ekranlarında “Refika’yla Memleket Hazineleri” programını sunan Refika Birgül ile ilgili bilinmeyen bilgiler içeren, ayrıntılı biyografi yazımızla karşınızdayız. Nereden mezun? Şef Refika kimdir ve nereli? Refika kaç yaşında ve burcu ne? Yemek yapmaya nasıl başladı? Gibi bir çok sorunun yanıtını yazımızda bulacaksınızdır. Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden hemen ayrıntılara geçelim.

Kendisini memleket mutfağını sevdirmek, geliştirmek için gece gündüz çalışan biri olarak tanımlayan Refika Birgül gülen yüzüyle ve heyecanı ile
her kesimden insana pozitif enerjisini geçirmeyi başarabilen biridir.
Geldiği ailenin kökleri sebebiyle hem Akdeniz hem de Anadolu mutfağına bi hayli hakimdir.

Yemek yapmaya nasıl başladı?

Yemek yapmaya güzel yemek yiyemeyince karar verir ve kendi yemeğini yapmaya başlar. Tad duygusu çok gelişmiş biridir fakat disleksi
rahatsızlığı olmasından dolayı başkalarının tarifleri üzerinden yemek yapamamaktadır. Belki de onun bu yönü yaratıcılığının en üst düzeyye çıkmasında büyük etken olmuştur. Bilhassa verdiği bi hayli hızlı tarifleri çok sevilir.

Genç Kesim Onu Çok Seviyor!

Refika Birgül, yemeklerinde ,yaratıcılığıyla, unutulmaya yüz tutmuş ve önemini kaybeden yerel malzemeleri baş tacı haline getiriyor.
Bir taraftan zengin mutfak kültürümüzün geleneklerini koruyor, diğer yandan da tabuları yıkarak yeni tarifler görülmektedirıyor..
Onu herkes yemek tarifleriyle aklında tutsa da bir süre dikkatli bir biçimde sohbetini dinlediğinizde kendisinin genç kesimin çok iyi nabzını tutabildiğini ve hayata bakış açısı ile değişik biri olduğunu hissedebilirsiniz.

Resmi İnstagram ve YouTube kanalı var mı? Nasıl ulaşılır?

Ünlü isim sosyal platformyı çok aktif biçimde kullanmaktadır. Bu yazının hazırlandığı an saygınlığıyla Resmi İnstagram hesabında 976 bin takipçisi bulunmaktadır.

Refika İle Test Mutfağı Sunucusu Refika Birgül İnstagram
Refika Birgül’ün mavi tıklı resmi İnstagram hesabı

Bilhassa TouTube kanalı çok fazla ilgi görmektedir. Refika’nın Mutfağı isimli YouTube kanalında haftada 2 gün 2 yeni yemek tarifi videosu yayınlıyor.

Refika Birgül'ün resmi YouTube Kanalı
Refika Birgül’ün resmi YouTube Kanalı

Kolay, pratik ama bir o kadar da lezzetli ve lezzetli yemek tariflerini abonelerine sunuyor. 21 Kasım 2013 tarihinde açtığı kanalındaki videolarının toplam izlenmesi bu yazının hazırlandığı an saygınlığı ile 152 milyona ulaşmış durumda ve kanalındaki abone sayısı tam 1 milyon 390 bin.

Refika’nın Mutfağı isimli ( refikaninmutfagi.com ) kendine ait bir web sitesi bulunmaktadır.
Refika’dan markasının kurucu ortağıdır ve farklı zamanlarda televizyon programcılığı da yapmaktadır.

Refika İle Test Mutfağı Sunucusu Refika Birgül web sitesi
Refik Birgül’ün resmi web sitelerinden birisi

Şef Refika Birgül kimdir ve nereli? Nereden mezun?

Refika Birgül, 19 Mayıs 1980 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Boğa burcudur. Anne aracılığıyla Kıbrıslı, baba aracılığıyla da Nevşehir’li olan Birgül, doktor bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

İlköğrenim yaşamına Yeşilköy’de bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda devam eden Birgül, lise eğitimini de Robert Koleji’nde bitirdi. O senelerda siyah beyaz fotoğrafçılığa bi hayli kendini kaptıran Refika Birgül, matematik ve fiziği birleştirerek değişik bir bir dans projesi hazırladı. Birgül, lisans eğitimini ise Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra Londra,ya giden Birgül, da London Business School’da önderlik eğitimi aldı. Üniversite eğitim hayatına devam ederken Yavuz Turgul’a ait olan Medina Turgul reklam ajansında çalışan Birgül, reklamcı olmak isteyerek okulu bırakmaya karar verdi. Refika Birgül, 1999 Marmara Depremi ve ekonomik kriz yaşandıktan sonra bu kararından vazgeçti.
VoIP ( voice over internet protocol) alanında kendi işini kuran Birgül, üniversiteden mezun olduktan sonra, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (IKSV) organizasyon bölümünde görev aldı.
Daha sonra Özel Doğan Hastanesi’nde çalışan Refika Birgül, üst düzey yöneticilik ve genel müdürlük yaptı.

Refika Birgül’ün mutfağa ilk hevesi ise ailesine bol köpüklü Türk kahvesi yaparak başladı. Akdeniz mutfağı ve İç Anadolu mutfağına ait yemekleri büyüklerinden öğrenen Birgül, Londra’ya akrabalarını ziyaret etmek için gittiğinde damak tadı daha da gelişti.

Sıra dışı lezzetler arayan Birgül, yemeklerde bir kendine özgü bir algoritma oturttu. Kuzguncuk’ta yaşayan Refika Birgül, kitap çıkardıktan sonra bir atölyeye ihtiyaç duydu. Rum mimar Simotas’ın eseri olan ve 30 senedir kapısına kilit vurulmuş olan bir binayı atölyeye çevirdi.

2011 tarihinde NTV’de “Arçelik’le Mucize Lezzetler” programıyla seyirci karşısına çıkan Birgül, Mucize Lezzetler; Anadolu Halk Mutfağı Derneği aracılığıyla “En İyi Görsel Medya” alanında ödüle layık görüldü.

Refika Birgül, Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degutasyon Kulübü aracılığıyla “Yılın En İyi Yemek Programı” ödülüe layık görüldü.

2013 senesindeyse Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri’nde “En İyi Tv Şefi” alanında ödül aldı.
Yine 2013 senesinde ortağı Bahar Kitapcı ile Refika’dan isimli markayı kurdu ve www.refikadan.com internet üzerinden el emeği ürünlerin satışını yapıyor.

El emeği ürünlerinin satışını yaptığı web sitesi.
El emeği ürünlerinin satışını yaptığı web sitesi.

2014 tarihinde Star Tv ekranlarında Mucize Lezzetler programıyla yine güler yüzü ile ve yemekleri ile seyirci karşısına çıktı.
2010 senesinde Refika’nın Mutfağı/Cooking New Istanbul Style kitabı hem İngilizce hem de Türkçe dilinde yayınlandı. Kitap, basıldığı tarih üzerinden halen 1,5 ay geçmeden yok sattı.
2013’te ”Nar’lı Tarifler”, 2015’te ”Refika’dan Hızlı Tarifler”, 2016’da ”Fissler ile Düdüklü’nün Sihirleri” kitaplarını tariflerini merak eden okuyucularıyla bir araya getirdi. Hürriyet gazetesinde de bir dönem köşe yazıları paylaşımı yaptı.
Her hafta ona ayrılan köşesinde yalnızca tariflerini paylaşmadı, günlük yaşamın içinden yemek kültürümüzle alakalı konuları gündeme taşıdı.
Yemek ve yaşam üzerine tarifler verdi.
2018’de 24kitchen’da başladığı Refika İle Öze dönüş programına 2019 senesinde Fox Tv’de ünlülerin de konuk olduğu yemek tarifleri içerikli programı ile sürdü.

1 Mayıs 2020 tarihinden bu yana de Show Tv ekranlarında Refika İle Test Mutfağı Programıyla hafta içi her gün saat 14:45’te seyirci ile buluşmaktaydı.

Yakın gelecekte “Refika’yla Memleket Hazineleri” programını sunmaya başladı. Pazar günü 13.00’te Show TV’de yayınlanıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.