Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
595
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?, biyografi bölümümüzde Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(9) (0)
Ad Soyad Recep Tayyip Erdoğan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 67 (1954-02-26)
Boyu 1.85
Kilosu 76 KG
Burcu Balık
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Marmara Üniversitesi
Eşi Emine Erdoğan
Doğum Yeri İstanbul

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Esasen Rizeli‘dir. İlk öğretim eğitimini Kasımpaşa Piyale İlkokulu’nda, orta öğretim eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde okumuş ve bölümünden başarı ile mezun olmuştur.  

Siyasete ilgisi olan Erdoğan, 1976 senesinde Milli Selamet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olarak seçilmiş ve böylelikle siyasete atılmıştır. Ardından bu yolda ilerlemek isteyerek 1984 senesinde Refah Partisi’nden Beyoğlu İlçe Başkanlığı görevine ve 1985 senesinde da Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Başarıları ve azmi ile 1994 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Erdoğan, 6 Aralık 1997 senesinde Siirt ilinde organize edilmiş olan bir açık hava toplantısında okumuş olduğu ve1994 senesinde Türk Standartları Enstitüsü aracılığıyla çıkartılan fakat kim aracılığıyla değiştirildiği bilinmeyen ‘Asker Duası’ adlı şiirin Ziya Gökalp’e ait olduğunu iddia etmesi sebebiyle kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi bittirilmiştir.  

Söz konusu durum sebebiyle 26 Mart 1999 tarihinde Kırklareli’nde bulunan Pınarhisar Cezaevi’ne girmiş ve cezasının tamamlanması ile 24 Temmuz 1999 günü tahliye edilmiştir.  

Fazilet Partisi’nin kapatılma kararının hemen sonrasında partiden geriye bağımsız kalan milletvekillerinin iki farklı kanat olarak ‘gelenekçiler’ ve ‘yenilikçiler’ olarak ayrılması üzerine ‘Milli Görüşçü’ olanlar Recai Kutan genel başkanlığı ile 20 Temmuz 2001 senesinde Saadet Partisi ve ‘değişimci’ olanlar da Recep Tayyip Erdoğan genel başkanlığında 14 Ağustos 2001 senesinde Adalet ve Kalkınma Partisi kurulmuştur. 3 Kasım 2002 seçimlerinde de %34,29 oy oranı ile birinci seçilen AK Parti olmuştur. Lakin Erdoğan, siyasi yasak sürecinde bulunması sebebiyle seçimlere girememiştir ve milletvekili seçilememiştir.  

58’inci Hükümet’in Abdullah Gül başbakanlığı ile kurulmasının sonrasında ise Erdoğan için siyasi yasak kaldırılması ile alakalı yasa teklifi sunulmuş ve CHP desteğiyle de söz konusu yasa kabul edilmiştir. Lakin dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasanın öznel, somut ve kişisel olması sebebiyle kararı veto etmiştir.  

Daha sonra alınan karar ile aynı yasa değişime uğramadan tekrar meclise sunulmuş, kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı Sezer’in de onayından geçmiştir. Böylelikle milletvekili adayı olmaya hak kazanan Erdoğan, Siirt milletvekili olan Fadıl Akgündüz’ün görevinin düşürülmüş olmasının sonrasında, AK Parti’nin ilk sırada bulunan adayı Mervan Gül’ün adaylıktan çekilme kararının sonrasında, Siirt seçimlerine ikinci aday şeklinde girerek %85 oranla elde etmiştir.  

Milletvekili olan Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’ün başbakanlıktan istifa etme kararı almıştır. Erdoğan başkanlığında kurulan 59. Hükümet ile de Erdoğan 15 Mart 2003 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmuştur.  

22 Temmuz 2007 senesinde tekrar yapılan seçimlerle ise %46.6 oy alan ve toplamda 341 milletvekili çıkaran Erdoğan, tekrar Başbakanlık koltuğundaki yerini almıştır. 12 Haziran 2011 tarihinde üçüncü kez hükümet kurma yetkisi alan Erdoğan, 28 Ağustos 2014 senesinde Gül’ün zamanının durması sebebiyle de Türkiye’nin seçilen ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.  

Balık burcu özellikleri taşıyan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’inci Cumhurbaşkanı, 1.85 metre uzunlukta ve 95 kilogram ağırlıktadır.  

Çocukları

1- Ahmet Burak Erdoğan

2- Sümeyye Erdoğan

3- Esra Erdoğan

4- Necmettin Bilal Erdoğan

23 Mart 2020 Pazartesi 01:13 02 Mayıs 2020 Cumartesi 16:36
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.