Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
190
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi Sayfası

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi, bölümünde Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 senesinde İstanbul, Kasımpaşa’da dünyaya geldi. Esasen Rizelidir. 1965 senesinde Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan, 1973 senesinde ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi’nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi’nde okuyan Erdoğan, bu fakülteden 1981 senesinde mezun oldu.

Üniversite senelerında aktif sosyal ve siyasi yaşamın içinde yer almaya başladı.. Milli Türk Talebe Birliği’ndeki görev senelerından sonra,1976 senesinde Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığı’na seçildi.

1977 senesinde bir konferans münasebetiyle tanıştığı Emine Erdoğan ile 4 Temmuz 1978 tarihinde evlenen Recep Tayyip Erdoğan, evliliğinden 4 çocuğu oldu. (Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan)

12 Eylül 1980 tarihinde İ.E.T.T’den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı. Bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra 1982 senesinde askere gitti. Yedek subay eğitimini Tuzla’da yaptı. İstanbul Hastal’da 77. piyade alayında askerliğini bitirdi. Askerlik sonrası önceden çalıştığı özel şirkette hemen hemen 1,5 sene çalıştı. Daha sonra başka bir şirkette Genel Müdür olarak vazifeye başladı..

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 senesinde kurulan Refah Partisi ile siyasi yaşamı tekrar başlamış oldu. 1984 senesinde Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 senesinde da İl Başkanı ve MKYK üyesi seçildi. 1984-1994 senelerı içinde partisi ile birden çok seçime girdi. 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı oldu. 1989 senesinde Beyoğlu beldesinden belediye başkan adayı oldu. Partisi 1989 seçimlerinde 2. parti oldu. 1991 senesinde tekrar milletvekili adayı oldu. Seçimi kazandı ve milletvekili oldu.Daha sonra tercihli oy sistemi sebebiyle yüksek seçim kurulu mazbatasını iptal etti.

27 Mart 1994 seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdürdü. 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve %25,19 oy alarak seçimi kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı zamanında ile ilgili çok sayıda dava açıldı. Akbil, İsfalt ve İdo ile ilgili açılan yolsuzluk davaları, milletvekili seçildiği zamanda geçici olarak donduruldu.

Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi aracılığıyla kapatılması üzerine, parti içindeki iki farklı görüşü oluşturan milli görüşçüler ve yenilikçiler hareketleri kendi partilerini kurdular. Recai Kutan, milli görüşçüler ile birlikte Saadet Partisini kurarken, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yenilikçiler 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdular.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ilk genel kongresinde Erdoğan başkan seçildi. AKP, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde%34.29 oy alarak birinci oldu. Partisinin genel seçimleri kazanmış olması ve de iktidar partisi konumunda yer alması Erdoğan’ı meclise sokmak için yeterli olmadı; çünkü seçim yasağı bulunmaktaydı. Parti başkanlığı ve başbakanlık görevine, bir süre Abdullah Gül baktı.

Siirt milletvekili Fadıl Akgündüz’ün milletvekilliğinin düşürülmesi ve sonrasında yapılan 9 Mart 2003 tarihinde Siirt seçimleri neticesinde Erdoğan, Siirt Milletvekilliği’ni kazandı ve 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi. AKP’nin başkanlığına ve 58. hükümetin istifasını sunması üzerine koltuğundan çekilen Abdullah Gül’den boşalan başbakanlık makamına geçti ve 59. Hükümeti kurarak Türkiye Cumhuriyetinin 59. Başbakanı oldu.

22 Temmuz 2007 tarihinde, meclisin 23. zamanında yapılan seçimlerde A.K.P. %46.6 oy alarak tekrar iktidar partisi oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı. Erdoğan da ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturdu. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişiklerine ilişkin referandumda evet oylarının %58 oranına ulaşmasıyla Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın öncülük ettiği kampanya tarihi bir başarı gösterdi.

12 Haziran 2011 tarihinde meclisin 24. zamanında yapılan Türkiye genel seçimleri sonucu Ak Parti oyların yüzde 49,8’ini alarak tekrar büyük bir zafer kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP’nin %45.6 oy oranı ile güven tazeledi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.