Recep Aktuğ Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
281
Recep Aktuğ Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Recep Aktuğ Kimdir? Biyografisi, bölümünde Recep Aktuğ Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Recep Aktuğ Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Recep Aktuğ Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Recep Aktuğ

Recep Aktuğ, 13 Mayıs, 1954 senesinde İzmir Çeşme’de dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini İzmir’de bitirdi. Liseye sürdüği 1973 senesinde Anadolu Pop tarzında müzik yaptığı Gelenek adlı bir grubu vardı. İlk profesyonel çalışmasını da bu grupla İzmir Mogambo Gece Klubü’nde yaptı.

Recep Aktuğ, 1974 senesinde Şişli Siyasal Bilgiler Y.O’nda okurken Grup Stüdyo adlı bir gruba katıldı. Siyasal Bilgiler’de dört sene okuduktan sonra TM Devlet Konservatuarı’na kaydoldu.

Eğitimi boyunca pazarlamacılık, grafikerlik gibi işlerde de çalıştıktan sonra arkadaşı Tufan Aksoy vasıtasıyla Çetin Emeç yönetiminde Hürriyet Magazin bölümü Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Muhabirlik yaptığı bir buçuk yılın sonrasında Şat Yapım’da organizasyon bölümüne girdi. Antalya, Anamur Girne, Akşehir festivallerinin yönetiminde çalıştı. Festivallerin bitişiyle Şat Yapım’ın da ticari yaşamı son bulunca, Recep Aktuğ, Baha Boduroğlu, Ertuğrul Çayıroğlu ve Tuğrul Karataş ile birlikte Arı Yapım adlı bir şirket kurdu. Şirketin ilk sanatçısı Sezen Aksu, ilk ürünü de Kaybolan Yıllar’dı. Bu çalışmayı Türkiye’de olay durumuna gelen “Disko Fasıl” takip etti. Lakin bu birliktelik de fazla uzun sürmedi. Recep Aktuğ, 1976 senesinde Türkiye’nin ilk eşlik vokal grubu Kısa Dalga’yı kurdu.

Kısa Dalga grubu ilk gece çalışmasını Ayten Alpman ile Sheraton otelinde yaptı. 1978 senesinde Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazandı. Aynı sene Ajda Pekkan ile yine Süper Show Sezen Aksu Caddebostan Maksim gazinosunda çalışmaya başladı. 1979 senesinde Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981 senesinde Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk 45liğini çıkardı.

1983 senesinde Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile Almanya’da Türkiye’yi temsil etti.

Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar aracılığıyla seslendirilen Recep Aktuğ; birden çok reklam filminde ve dizide de rol aldı.

Recep Aktuğ’nun Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana ve Siyah Gül adlı iki müzik albümü de bulunmakta.

Recep Aktuğ, 2012 senesinde yönetmenliğini Faruk Aksoy’un yaptığı Fetih 1453 filminde Bizans İmparatoru Konstantin rolünü canlandırdı.

Recep Aktuğ’un kızı da kendisi gibi oyunculuk yapan Zeynep Aktuğ’dur


Albümleri

2009 Alışma Bana
2010 Alışma Bana DVD
2011 Siyah Gül


2012 Fetih 1453 – İmparator Konstantin
2011 Mavi Kelebekler – Branco
2010 Ezel
2008 Paramparça Aşklar
2008-2009 Kollama – Haldun
2008-2009 Aşk-ı Memnu – Hilmi
2006 Selena – Ceren’in Babası
2007 Doktorlar
2004 Kurtlar Vadisi – Ender / Büyükleçi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.