Recai Kutan Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
416
Recai Kutan Kimdir? Biyografi Sayfası

Recai Kutan Kimdir? Biyografi, bölümünde Recai Kutan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Recai Kutan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Recai Kutan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Recai Kutan Kimdir

Mehmet Recai Kutan, 1930 senesinde Malatya’da dünyaya geldi. 1952 senesinde İTÜ İnşaat Fakültesi’nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1952-1969 senelerı içinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde bölge müdürlüğü ve genel müdür muavinliği görevlerinde bulundu. Bu tarihlerde Türkiye’nin en büyük projesi olan GAP Etüd ve Planlama çalışmalarının yönetti.

1969-1977 senelerı içinde Tümaş Türk Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 1973 senesinde siyasi hayata atıldı. Milli Selamet Partisi’nde genel başkan yardımcılığı, 5.(XVI) Malatya milletvekili ve İmar ve İskan Bakanı görevlerinde bulundu.


1983 tarihinden sonra Refah Partisi’nde görev aldı. 20. Dönem Refah Partisi Malatya Milletvekili iken 1996 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. Refah Partisi’nin kapatılmasının sonrasında yeni kurulan Fazilet Partisi’nin genel başkanlığına seçildi. Fazilet Partisi’nin de kapatılmasıyla, 2001 senesinde Saadet Partisi’nin kurucuları içinde bulundu ve kurucu genel başkanlık görevini üstlendi. Sürdürdüğü genel başkanlık görevini, 26 Ekim 2008 tarihinde parti olağan kongresinde Prof .Dr. Numan Kurtulmuş’a devretti.

Recai Kutan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.