Rasim Öztekin Kimdir

30.09.2021
188
Rasim Öztekin Kimdir

Rasim Öztekin Kimdir?, biyografi bölümünde Rasim Öztekin Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Rasim Öztekin Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Rasim Öztekin Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Rasim Öztekin Kimdir

Türk tiyatro tarihine büyük katkı sağlayan ve ortaya koyduğu oyunculukta her zaman kendisinden söz ettiren Rasim Öztekin kimdir? Sizlere bu yazımızda usta oyuncunun yaşamından ve kariyerinden söz edeceğiz. Mükemmel duruşu ve sergiledi müthiş oyunuyla her seferinde seyircinin dikkatini çekmeyi başaran bir oyuncudur.

Rasim Öztekin, 14 Ocak 1959 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiş, ilk ve orta eğimini burada bitirdiktan sonra İstanbul Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu başarı ile bitirmiştir. Rasim Öztekinnerelidir? Diye soracak olursanız. Usta oyuncunun baba tarafı Makedonya göçmeni olduğu için Rasim Öztekin Makedonyalıdır diyebiliriz. Başarılı oyuncunun dedesinin eski bir Osmanlı subayı olduğu da bu bilgiler içinde bulunmaktadır. Gençliğinden bu yana başarılı bir eğitim öğretim yaşamı bulunan Öztekin, ardından tiyatro alanına yönelerek bir çok başarılı oyuna imza atmıştır.

Usta oyuncunun sergilediği muhteşem oyunlarının bunun yanında Rasim Öztekin kaç yaşındadır? Sorusu pek fazla sorulmaktadır. Başarılı tiyatrocu 1959 İstanbul doğumludur. İlk tiyatro macerasıne 1977 senesinde Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’da başlamıştır.

Oyunculuk Hayatı

Rasim Öztekin, 1980 senesinde Ferhan Şensoy’un orta oyuncular topluluğuna katılarak profesyonel tiyatro oyunculuğuna adım atmıştır.  1992 senesinde bu topluluğun Şahları da Vururlar oyununda kabiliyetini ortaya koymuştur. Daha sonra Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı oyununda da rol almıştır.

İlgi çeken oyunculuğu ile İçinden Tramvay Geçen Şarkı oyununa katılmış, İstanbul’u Satıyorum oyunu ile de Orta oyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarına katılan oyunculardan biri haline gelmiştir.  1992 senesinde ise televizyon yaşamına merhaba diyen kabiliyetli oyuncu televizyonda çeşitli şov programları yapmıştır. 1994 senesinde Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazmış olduğu ‘’2071’de Türkiye’’ adlı müzikali oynamıştır.

1995’te Orta Oyuncular Tiyatrosu ile Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri projesinde rol almış, Çok Tuhaf Soruşturma ve Fişne Bahçesi gibi prodüksiyonlarda da yer almayı başarmıştır. Bir Günlük Aşk Hikayesi filminde rol alan usta oyuncu ardından 72. Koğuş filminde de rol almıştır.

Tiyatro dışında, sinema ve dizi filmlerinde de rol alan usta oyuncu TRT’ ye program metin yazarlığı yapmış, 1998-2002 senelerı içinde Akşam gazetesinde ve 2004 senesinde da Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2005 senesinde Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetinle başrolünü paylaşımı yaptığı ve Gani Müjde’nin yazdığı ‘’Yıldızların Altında’’ müzikalinde rol almıştır.

2005 Eylül ayında gazeteci olan Esra Kazancıbaşı ile Atina’da dünya evine girmiştir. Rasim Öztekin’in ilk evliliğinde Pelin Öztekin adında bir kızı bulunmaktadır. Başarılı oyuncu 2009 senesinde ‘’Boş Gezen ve Kalfası’’ oyununu sergilemiş bu oyunu oynadığı sırada rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştır. 2012 senesinde Birol Güven’in yönetmenliğinde çiçeği burnunda bir projeye başlayan oyuncu ‘’Seksenler’’ dizisinde Fehmi kişiliğini canlandırmıştır.

Bu dizide Şoray Uzun, Berat Yenilmez, Suzan Kardeş, Yasemin Conka ve Necmi yapıcı gibi usta oyuncularla birlikte rol almıştır. Daha sonra 2014 senesinde Müfit Can Saçıntı’nın yönetmenliğini üstüne aldığı ve Birol Güven’in kaleme aldığı ‘’Mandıra Filozofu’’ adlı filmde Müfit Can Saçıntı ile başrolü paylaşmıştır.

Rasim Öztekin’im Almış Olduğu Ödüller

Birçok başarılı çalışmada imzası bulunan usta oyuncu 1988 senesinde en iyi oyuncu ödülü almayı başarmış, ardından 1995’de yılın en tecrübeli oyuncusu ödülünün sahibi olmuştur. 2003’te Afife tiyatro ödülünü almaya hak kazanmış ve 2011 senesinde ise Yılın Nasrettin Hocası Ödülüne layık görülmüştür.

12 Mayıs 2016 tarihinde İsmail Dümbüllü’nün kavuğu, Beyoğlu Ses Tiyatro sahnesinde tertip edilen merasimle usta oyuncu Ferhan Şensoy’dan Rasim Öztekin’e devredilmiştir.

Rasim Öztekin Ölümü

Başarılı tiyatrocu Rasim Öztekin geçirmiş olduğu kalp krizi sebebiyle Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinde gerçekleştirilen acil sağlık müdahalesine rağmen 8 Mart Pazartesi akşamı yaşamını yitirmiştir. Sanatçının vefatı sonrasında tiyatro dünyası yasa boğuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından sanatçının ölüm haberini duyurarak, ailesine ve sevenlerine de baş sağlığı dilemiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.