Rahşan Ecevit kimdir, Rahşan Ecevit kaç yaşında?

05.11.2021
152
Rahşan Ecevit kimdir, Rahşan Ecevit kaç yaşında?

Rahşan Ecevit kimdir, biyografi bölümünde Rahşan Ecevit biyografi sayfası ile karşınızdayız. Rahşan Ecevit kaç yaşında?, Rahşan Ecevit memleketi neresi, Rahşan Ecevit facebook, Rahşan Ecevit nereli, Rahşan Ecevit instagram, Rahşan Ecevit ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Rahşan Ecevit kimdir? başlığımızın detayları..

Rahşan Ecevit Kimdir – Rahşan Ecevit Biyografi

 Siyasetçi, Yazar, Ressam 1923  Bursa doğumlu Rahşan Ecevit, eşi Bülent Ecevit’le Robert Koleji senelerında tanıştı ve 1946 senesinde Bülent Ecevit ile evlendi. 

Esasen Selanik’ten Şebinkarahisar’a yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunudur. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.DSP’nin kurucusu ve eski genel başkanıdır. Yazdığı Pülümür’de Aşk adlı roman, 2002 senesinde tiyatroya çevirilmiştir. 

Rahşan Ecevit eşi Bülent Ecevit’i 5 Kasım 2006’da kaybetti. 

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi’nin 2. Genel Başkanlığına seçildi.

22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı.

5 Mayıs 2015 tarihinde vücudundaki sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği sebebiyle Ankara GATA’da tedavi gördükten sonra 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekilmişti.

Bir süredir tekrar GATA’da nasıl tedavi edileceği süren Rahşan Ecevit, 17 Ocak 2020’de yaşamını yitirdi.

 

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.