Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
74
Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi Sayfası

Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi, bölümünde Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Rahşan Ecevit Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Rahşan Ecevit

Zekiye Rahşan Ecevit, 1923 senesinde Bursa’da dünyaya geldi. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkarahisar’dan İstanbul’a iş bulmak için gelerek yerleşmişlerdir.

Rahşan Ecevit’in Hilkat ve Asude adında 2 kız, Kudret adında 1 erkek kardeşi mevcuttur. Ankara Lisesi’nde okuyup ve İstanbul Robert Koleji’nden mezun olmuştur.


Rahşan Ecevit, bunun yanı sıra Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanlarıdır. Hayatı boyunca Bülent Ecevit’in mücadelesine ortak olmuştur.

Rahşan Ecevit’in Yazdığı “Pülümür’de Aşk” adlı roman, 2002 senesinde tiyatroya çevirilmiştir. Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. 1946 senesinde Robert Kolej’den sınıf arkadaşı olan Bülent Ecevit ile evlendi.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP’nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıklamıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.