Rahmi Saltuk kimdir, Rahmi Saltuk kaç yaşında?

05.11.2021
111
Rahmi Saltuk kimdir, Rahmi Saltuk kaç yaşında?

Rahmi Saltuk kimdir, biyografi bölümünde Rahmi Saltuk biyografi sayfası ile karşınızdayız. Rahmi Saltuk kaç yaşında?, Rahmi Saltuk memleketi neresi, Rahmi Saltuk facebook, Rahmi Saltuk nereli, Rahmi Saltuk instagram, Rahmi Saltuk ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Rahmi Saltuk kimdir? başlığımızın detayları..

Rahmi Saltuk Kimdir – Rahmi Saltuk Biyografi

  1945 senesinde dünyaya gözlerini açan Rahmi Saltuk aslen Tunceli Hozat İlçesi Akören Köyü nüfusuna kayıtlıdır. ilköğretim ve Ortaokul tahsilini memleketinde tamamlamış sonrasında Lise eğitimini Balıkesir ve Elazığ’da bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı üniversite yaşamını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile tamamlamış fakat mezun olduğu bölüme rağmen avukatlık mesleğini hiç yapmamıştır.

Halk Oyuncuları Topluluğu’nun Pir Sultan Abdal adlı oyununda “ozan” rolünü üstlenmesi ve bu rolde iki buçuk yıl boyunca 900 temsilde türkü söylemesi, Rahmi Saltuk’u yurt çapında popüler bir sanatçı haline getirdi.

1966 senesinde Türkiye İşçi Partisi bünyesinde siyaset yaşamına atılmıştır. 1967 senesinde İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda tertip edilen Dostlar Gecesi için sahneye Ruhi Su çıkacaktı fakat İzmirden gelemeyince dostlarınında ısrarı Rahmi Saltuk sahneye çıkmış çevresi aracılığıyla tanınmış ve işgallerin, direnişlerin, Deniz Gezmiş ve dostlarının üniversite eylemlerinin vazgeçilmez sesi ve ismi olmuştur.

Sinema ile ilişkisi 1973 senesinde Güneş Karabuda”nın yönettiği, Cezayir”de çekilen “Bebek” adlı filmle başladı. 1979 senesinde Berlin”de çekilen, Şerif Gören”in yönettiği “Almanya Acı Vatan”da oynadı. 

Rahmi Saltuk,  Asuman Saltuk ile evlidir ve bu evliliğinden Baran ile İlke isimlerinde bir kızı birde oğlu mevcuttur. Oğlu Baran Saltuk 2011 senesinde beşinci kattaki evlerinin penceresinden düşmüş ve yaşamını yitirmiştir. Günümüzde eşi ile yaşantısını Bodrum Gündoğanda sürdürmektedir.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.