Rafet İnce Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
183
Rafet İnce Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Rafet İnce Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Rafet İnce Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Rafet İnce Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Rafet İnce Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Rafet İnce Biyografi
Rafet İnce Biyografisi

Son zamanlarda adından söz ettiren ve yemek dünyasının dikkatini çeken ünlü şefler içinde bulunan Rafet İnce, 1981 senesinde Konya-Ereğli’de dünyaya gelmiştir. Yemek yapmayı çocukluk zamanlarında rahmetli ninesinin elinin lezzetli olması aracılığıyla sevmiştir. Ve ilk yaptığı yemek taze fasulye olmuştur.

Rafet İnce Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Mesleki kariyerine ilk adım olan Tekirdağ Anadolu Meslek Lisesi’nde eğitim almıştır. Devlet bursu ile Lizbon’da “Le Cordon Blue College of Culinary Arts” ile “Toscan-Cascina”da F&B eğitimi görüp staj yapmıştır. 4 sene boyunca Lizbon’da Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi bölümünde eğitim almıştır. 2 senelik stajını ise İtalya’da tamamlamıştır. Yaptığı stajı boyunca çeşitli otellerde görev almıştır. Bunlar; Lizbon Decastello, Lizbon Radisson, Lizbon Cantain Alfam Muller, İtalya Almeratda, İtalya Quinn ve daha bir çok oteldir.

Devletten almış olduğu bursla altı senelik yurtdışı deneyimi içinde, çok kıymetli ve dünyanın sayılı şeflerinden Chef Thomas Riberio, Chef Saa Miguel, Chef Alberto Keller, Chef Niko Medlo ile çalışma şansı bulmuş ve onlardan eğitim almıştır.

2001 senesinde Türkiye’ye geri dönmüş ve vatani görevini Genel Kurmay konut aşçısı olarak yapmıştır. 2003’de askerliğini bitirerek Bodrum’a dönerek burada Merit Otel, Samara Otel ve Maki Otel’de çalıştıktan sonra 2005’te İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da Rio Restoran, Doğuş Holding, The Sofa Otel Bodrum, Maça Kızı Otel, Bodrum İber Prenses gibi farklı otellerde çalışmış ve tecrübe sahibi olmuştur. 5 yıldız otellerde Executive Chef unvanı ile 2003 senesinden beri görevini yapmaktadır. Ayrıca Rafet Şef, Portekizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerine hakimdir.

Rafet Şef ülkeler arası aşçılık yarışmalarında sayısız madalyanın sahibi olmuştur. 2008 IKA (İstanbul Kitchen’s Academy) – Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda Türkiye’ye ilk defa 3 olimpiyat madalyası kazandıran tek Türk şef olarak alanında bir çok başarıya imza atmıştır. Şefimiz Türkiye Aşçılar Federasyonu ilk resmi Aşçılar Milli Takımı’nın da kurucusu unvanına sahiptir. Danışmanlık hizmetini de hem ulusal hem ülkeler arası kurumsal firmalarda sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’de turizm- otelcilik liseleri ve gastronomi eğitimi veren üniversitelerdeki seminer, konferans ve panellere hoca ve konuşmacı olarak katılmış ve ülke çapında ses getiren sosyal sorumluluk projelerine de öncülük etmiştir. 2011’de sivil toplum örgütleri aracılığıyla en başarılı genç girişimci şefi seçilerek başarılarına yenisini de eklemiştir. 2013’ten beri kendi restoranlarının işletmeliğini üstlenmiştir. Günümüzde İşletme ortağı olduğu Çengelköy’de Nevnihal Anadolu Halk Mutfağı Lokantası’nın kurucu ortağı olarak iş yaşamını sürdürmektedir.

Gülbence, Saba Tümer’le Lava Mutfağı, Ramazan Sofrası, Zahide ile Yetiş Hayata, Meleek Baykal Çeşitli, Pişir Yedin-Kazan gibi çeşitli ulusal TV kanallarında yemek programları yapmış ve adından çokça söz ettirmiştir. Rafet Şef Londra’da yayımlanan BBC Good food dergisinin 2008 senesinden beri şef editörlüğünü yapmaktadır. Wacs- Dünya Aşçılar Konfederayonu’nun da ülkeler arası jürilik belgesini almış bunun yanı sıra Chaîne des Rôtisseurs üyesi’dir. Nisan 2017’de Dünya gastronomi literatüründeki ilk kişisel gelişim ve gastronomi kariyer kitabı “CHEF” kitabını yazmıştır. 2017’de yazarların Oscar’ı olarak anılan Gourmand World Cook Book Awards’ta Türkiye’yi temsilen en iyi yemek yazarı ödülünü elde etmiştir. 2018 senesinde ise Chef’in Sağlıklı Masası kitabını yazmıştır. Yerel etnik mutfağının tanıtımlarında yurt içi ve yurt dışında çalışmalarını ilerleten Rafet şef, dünya mutfağında en sevdiği mutfağın “Osmanlı Saray Mutfağı” olduğunu açıklamıştır.

Şu anda Avrupa’nın en iyi iş oteli seçilen Wyndham Grand Kalamış Hotel’de executive chef olarak çalışmakta ve büyük seyirci kitlesine sahip olan The Taste Türkiye’de jüri kullanıcı hesabı yapmaktadır. Ünü Şef evlidir ve iki çocuğu mevcuttur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.