Rachel Carson Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
308
Rachel Carson Kimdir? Biyografi Sayfası

Rachel Carson Kimdir? Biyografi, bölümünde Rachel Carson Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Rachel Carson Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Rachel Carson Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Rachel Carson

Rachel Carson, 27 Mayıs 1907 senesinde ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bir kasabada dünyaya geldi. Bir gün babasıyla göl kenarında gezerken enteresan bir doğa olayına tanık olur.

Kartalın tavşanı uçurduğunu zannederken babası ona kartalın tavşanı avladığını yemek için yuvasına götürdüğünü anlatır. Evlerine dönerken babası bunun gayet normal olduğunu söyler ve bir deyimle açıklar: Büyük Balık Küçük Balığı Yutar.

Rachel Carson doğada gördüğü her şeyi defterine yazar böylece hem unutmaz hem de ertesi gün dostlarıyla paylaşabilir. Rachel Carson, Üniversitede Zooloji bölümünü seçer. Aldığı eğitimle doğayı ve canlıları korumaya ve incelemeye koyulur. O senelerda tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçlar üretilmiştir. Bu kimyasallar tarım yapan çiftçilerin eline geçer. Bu kimyasallar yalnızca böcekleri değil böceklerle beslenen yabani hayvanları da öldürür. Tarlaların verimiyle dünyanın her yerindeki yabani hayvanların ölümü artar.


ABD’de yaşayan Amerikan kartallarının rakamının azalması da dikkatini çeker. Rachel doğanın dengesinin bilinmeyen bir nedenle bozulduğunun farkındadır. Dengeyi bozan etkenleri bulmak için gece-gündüz çalışır. Ulaştığı ip uçları ise ona kimyasal böcek öldürücüleri gösterir. Yıllarca süren incelemelerinın neticesinde doğayı kimyasal böcek öldürücülerin bozduğunu anlar. Halkı bu hususta bilgi sahibi olmanızı için gazetelere yazılar yazar. Oysa bu yazılar bireylerin dikkatini çekmez. Aynı zamanda Carson’un düşünceleri bu işten para kazananların işine gelmez. Rachel Carson savaşından vazgeçmez ve doğanın muhafaza edilmesinı, kimyasal böcek öldürücülerin (DDT) kullanılmamasını dikkat çeken yazılarını kitaplaştırır. SESSİZ BAHAR adlı kitabı kısa bir sürede tesirini gösterir. Carson’un yazdığı kitap ve yaptığı incelemeleri insanoğlunun doğaya verdiği zararı ispatlar. (E.D. Kocaman)

Dünyayı kurtarmaya çalışan 100 çevreci İngiltere’de hükümete bağlı çevre örgütü, bir grup uzmanla birlikte yaptığı çalışma neticesinde, dünyayı kurtarmak için en fazla gayreti sarf eden 100 kişi yahut kuruluşun isimlerini tespit etti.

Bilim adamları, yazarlar, kampanya organizatörleri ve ekonomistlerin ağırlıkla olduğu, “gelmiş geçmiş en fazla çaba harcayan 100 çevreci” listesinin ilk sırasında, 1962’de yazdığı “sessiz bahar” adlı kitapla, bir çok kişi aracılığıyla modern çevrecilik hareketini başlattığına inanılan ABD’li bilim adamı Rachel Carson gösterildi. Carson, halen popüler olan kitabında, tarım ilaçlarının öldürücü etkisine dikkati çekmiş ve bir çok birinin çevrecilik hususunda bilinçlenmesine yardım etmişti.

Listenin ikinci sırasında ise Almanya doğumlu ekonomist E.F. Schumacher yer aldı

Üçüncü sırada güçlendirilebilir kalkınma komisyonu başkanı Jonathan Porritt, dördüncü sırada İngilizlerin dünyaca ünlü doğa belgeseli yapımcısı Sir David Attenborough, beşinci sırada ise “küresel ısınmayı durdurmanın tek yolu nükleer enerji” sözünün ve gaia teorisinin sahibi İngiliz biyolog James Lovelock yer aldı.

Rachel Carson, 14 Nisan 1964 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.