Prof.Dr.Nüket Yetiş Biyografisi

Prof.Dr.Nüket Yetiş Biyografisi

7 Ocak 2018 0 Yazar: Biyografi

Prof.Dr.Nüket Yetiş kimdir? Prof.Dr.Nüket Yetiş biyografisi, Prof.Dr.Nüket Yetiş sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Prof.Dr.Nüket Yetiş memleketi, Prof.Dr.Nüket Yetiş kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Prof.Dr.Nüket Yetiş hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Prof.Dr.Nüket Yetiş biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Prof.Dr.Nüket Yetiş doğum tarihi: ??.??.1950Prof.Dr.Nüket Yetiş burcu:

Prof.Dr.Nüket Yetiş mesleği: Yönetici

13 Ağustos 2008 tarihinden bu yana Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) başkanlığı görevini sürdürmekte olan Türk akademisyen.

Nüket Yetiş, 1950 yılında, Eskişehir’de dünyaya geldi. 1968 yılında Eskişehir Süleyman Çakır Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimi için Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti ve bu üniversiteden 1973 yılında kimya diploması almaya hak kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yüksek lisans yaptıktan sonra, İ.T.Ü.’de Endüstri Mühendisliği bölümünden doktora derecesi alan Yetiş, aynı bölümden 1988 yılında doçent, 1993 yılında ise profesör ünvanlarını kazandı.

1975-1980 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstüsü’nde araştırmacı ünvanı ile çalışan Yetiş, 1980-1982 yıllarında İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünde asistan olarak görev aldı. Gene İ.T.Ü’de, 1982-1985 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışan Yetiş, 1985-1989 yılları arasında Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı.

Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi bölümünün kurcusu olaran Yetiş, 2000 yılına kadar bu bölümde, bölüm başkanı olarak görev aldı; bu görevin ardından TÜSSİDE (MEB-TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü)’de, 2000-2004 yılları arasında müdürlük pozisyonunda çalıştı.

2003 yılında, hükümet tarafından, Kemal Pak’ın yerine TÜBİTAK başkanı olarak atanmak istense de, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümetin ele aldığı düzenlemeyi redderek bu duruma engel oldu. Yetiş, TÜBİTAK başkanlığını, 2004-2008 yılları arasında, vekaleten yönetti.

Prof. Dr. Nüket Yetiş, 13 Ağustos 2008 tarihinde, Abdullah Gül’ün onayladığı yeni TÜBİTAK yasası dahilinde Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi ve Gül’ün onayı ile TÜBİTAK Başkanlığı’na getirildi.

Prof.Dr.Nüket Yetiş

istanbul escort bayan