Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir?, nereli, kaç yaşında?

16.01.2022
131
Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir?, biyografi sitemizde Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? kaç yaşında?, Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? memleketi neresi, Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? evi nerede, Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? nereli, Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? instagram, Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Prof. Dr. Murat Dilmener kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Prof. Dr. Murat Dilmener
Doğum tarihi: 1 ocak 1942
Doğum yeri: Mardin
Ölüm tarihi: 3 Mayıs 2020
Boyu: Bilinmiyor
Kilo: Bilinmiyor
Burcu: Oğlak
Eğitim durumu: Üniversite
Meslek: Doktor, İç Hastalıkları Uzmanı
İnstagram hesabı için tıklayın

Prof. Dr. Murat Dilmener nereli? Kaç yaşında?

Murat Dilmener kimdir, nereli, kaç yaşında yaşamını yitirdi? Murat Dilmener Süryani mi? Ne doktoru? Adı hangi hastaneye verildi? Kısa olarak yaşamı ve biyografi detayları kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Prof. Dr. Murat Dilmener yaşamı ve biyografisi

Prof. Dr. Murat Dilmener Süryani asıllı Türk doktor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İç Hastalıkları profesörüdür. Murat Dilmener yoksul vatandaşları ücretsiz tedavi etmesi ile tanınmaktadır. Lakabı “Yoksul doktoru”‘dur.

Murat Dilmener kimdir

Prof. Dr. Murat Dilmener 1 ocak 1942 senesinde Mardin’de dünyaya gözlerini açtı. Eğitim yaşamına Mardin’de başladı. Liseyi başarı ile bitirdiktan sonra üniversite eğitim hayatına İstanbul Tıp Fakültesi’nde sürdü. Daha sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1999 ila 2008 senelerı içinde İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Tıp fakültesinden yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Ayrıca Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (MAREV) kurucuları içinde yer aldı. Ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde akademisyen olarak görev yaptı.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Dilmener İstanbul Tıp Fakültesi’nden 2004 senesinde emekli olduktan sonra yani 16 yıl sonra yoksul hastaları tedavi ettiği gerekçesi ile ile ilgili soruşturma açıldı. Maddi olanağı olmayan hastaları ücretsiz tedavi ettiğinden bu durum mahkemeye taşındı. Lakin yapılan inclelemeler neticesinde Yargıtay aracılığıyla bu dava lehinde neticelendi.

Prof. Dr. Murat Dilmener 2020 senesinde KOVİD-19 hastalığına yakayı ele verdi ve 1 ay yoğum bakımda tedavi gördü. Lakin 3 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 78 yaşında yaşamını yitirdi. Prof. Dr. Murat Dilmener özel yaşamında evli ve 2 kız çocuğu babasıydı.

Prof. Dr. Murat Dilmener vefatının sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan corona virüsünden yaşamını kaybeden Prof. Murat Dilmener adını İstanbul Yeşilköy’de yeni inşa edilen hastaneye verilmesini açıkladı. Mardin Eğitim ve Dayanışma Vakfı MAREV ise bu tavırdan dolayı dolayı teşekkür mesajı yayınlamıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.