Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir

30.09.2021
347
Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir?, biyografi bölümünde Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir
Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir? Son zamanda televizyon programlarında yaptığı açıklamalarla dikkatleri çeken Mehmet Çilingiroğlu 2 Nisan 1970 tarihinde Denizli’de doğan Türk Kalp ve Damar Cerrahi uzmanıdır. Son zamanlarda Türkiye’nin gündeminde Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’nun görevine son verilmesi konuşulmaktadır.

1983- 1986 senelerı içinde Antalya Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra 1986 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almaya devam etmiştir. Stajlarını da 1993 senesinde Hacettepe Üniversitesi’nde yapmış, 1994 senesinde ise Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde staj sürecini tamamlamıştır. 1995 senesinde yine bu üniversitede dahiliye bölümünde yer almıştır. Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu 2000 senesinde Amerikan Kalp Derneği Moleküler Kardiyoloji alanında araştırmacı olmuş ve bir çok çalışmada bulunmuştur.

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, 2004 ve 2006 senelerında San Antonio Teksas Sağlık Bilimleri Janey Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezi‘nde kardiyoloji üyesi olmuştur. 2010 senesinde Evanston Hastanesi NorthShore Üniversitesi’nde Yapısal Kalp Hastalıkları Üyesi de olmuştur.

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, hemen hemen 25 senedir kariyerine sürdürmektedir. Eğitim vermiş olduğu üniversiteler içinde Bahçeşehir Üniversitesi, Arkansas Üniversitesi, Texas Kalp Bilimleri Üniversitesi ve Koç Üniversitesibulunmaktadır.

Sağlık alanında geliştirdiği tekniklerle dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Amerika’da yaptığı çalışmaları bi hayli ilerletmiştir. Ardından da lazerli akıllı optik tomografi cihazıyla kalp krizine neden olan damarlardaki tıkanıklıkları görüntülemeyi sağlamıştır. Bunu yapmayı da, Amerika’nın fonundan sağlamış olduğu 11.5 Milyon dolarlık destekle başarmıştır. Üstelik patenti de kendisine aittir.Geliştirilen tomografi ile hastanın vücudunda kesik dahi olmadan kalp damarlarındaki tıkanıklıklar için uygulanabiliyor.

Çıktığı televizyon programlarında Türkiye ile ABD sağlık sistemini karşı karşıya geldiran Prof. Dr. Türkiye’deki sağlık sistemiyle alakalı övgü dolu sözler söylemiştir. “Allah devletimizden razı olsun. Siz çok şanslısınız. Ülkemle gurur duyuyorum” kelimelerini dile getirmiştir.

Katıldığı program esnasında canlı yayında kendisine Koç Üniversitesi’nden e-posta geldiğini ve Mehmet Çilingiroğlu‘nun Koç Üniversitesi’ndeki görevine “izinsiz yayına çıkmak” gerekçesiyle son verildiğini belirtmiştir. Fakülteden atılan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Koç Üniversitesi’ne çok emeğinin geçtiğini dile getirmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.