Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir?, nereli, kaç yaşında?

16.01.2022
220
Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir?, biyografi sitemizde Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? kaç yaşında?, Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? memleketi neresi, Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? evi nerede, Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? nereli, Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? instagram, Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Prof. Dr. Hale Şıvgın
Doğum tarihi: 1 Ocak 1957
Doğum yeri: Gaziantep
Boy: Bilinmiyor
Kilo: Bilinmiyor
Burcu: Oğlak
Eğitim: Üniversite
İlişkisi: Bilinmiyor
Meslek: Akademisyen, Yazar
Twitter hesabı için tıklayın

Prof. Dr. Hale Şıvgın nereli? Kaç yaşında?

Prof. Dr. Hale Şıvgın kimdir, nereli, kaç yaşında? Evli mi, kiminle evlendi, çocuğu var mı, eşi kim? Prof. Dr. Hale Şıvgın kitapları, kariyeri kısaca yaşamı ve biyografi detayları kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Prof. Dr. Hale Şıvgın yaşamı ve biyografisi

Prof. Dr. Hale Şıvgın Öğretim Üyesi ve Araştırmacı yazardır. Başta Osmanlı Siyasi Tarihi olmak üzere Dış Politika, T.C. İnkılap Tarihi ve Uluslararası bilimsel toplantıları, konferans ve sempozyumları ile tanımaktadır. Eski Sağlık Bakanı ve Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Halil Şıvgın’ın eşidir.

Hale Şıvgın Evli mi, kiminle evlendi, çocuğu var mı, eşi kim

Prof. Dr. Hale Şıvgın 1 Ocak 1957 senesinde Gaziantep’te dünyaya gözlerini açtı. Eğitim yaşamına Gaziantep’te başladı. Liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitim hayatına 1977 senesinde Ankara Üniversitesi DTCF Yakınçağ Tarihi Bölümü’nde sürdü. 1981 senesinde Ankara Ü. DTCF Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans’ını bitirdi ve 1987 senesinde da Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde doktorasını bitirdi.

Prof. Dr. Hale Şıvgın mesleki kariyerine 1988 senesinde Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yardımcı Doçentlik yaparak adım attı. 1998 senesinde Doçent oldu. 2003 senesinde da Profesör unvanını aldı. 1988 ile 1997 senelerı içinde “Tarih Bölümü Yeniçağ Anabilim Dalı Başkanlığı” görevini yürüttü. 1997 senesinden 2000 tarihine kadar ise Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlıklarını yapan isim oldu.

Prof. Dr. Hale Şıvgın 1987 ile 1988 senelerı içinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nda Uzman olarak görev yaptı. 1988 ile 1989 senelerında ise Milli Eğitim Bakanlığı’nda Müşavirlik yaptı. 1989 ila 1994 senelerında  TBMM’de Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı.

Yakın tarihte 2001 senesinde Milli Güvenlik Akademisi’ne eğitim aldı ve mezun oldu. 2001 senesinde Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne atanan isim oldu. 2004 senesinden bu yana Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Hale Şıvgın iki kitap kaleme aldı. Bu kitaplar; “Geçmişten Günümüze Türk – Fransız İlişkileri”  ve “Trablusgarp Savaşı ve 1911- 1912 Türk- İtalyan İlişkileri” kitapları oldu.   Prof. Dr. Hale Şıvgın iyi derecede İngilizce bilmektedir. Ayrıca bir çok ulusal televizyon kanalında programlara katılan isimdir.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hale Şıvgın Başta Osmanlı Siyasi Tarihi olmak üzere Dış Politika, T.C. İnkılap Tarihi ve Uluslararası bilimsel toplantıları, konferans ve sempozyumları ile tanımaktadır.

Prof. Dr. Hale Şıvgın şimdilerde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Hale Şıvgın kitapları

  • Geçmişten Günümüze Türk – Fransız İlişkileri
  • Trablusgarp Savaşı ve 1911- 1912 Türk- İtalyan İlişkileri
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.