Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir

30.09.2021
195
Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir?, biyografi bölümünde Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir
Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? Korona Virüs nasıl tedavi edileceği üzerine aşı geliştirmek için çalışmaları ile sürekli olarak gündemde olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı 1961’de Kırklareli’nin Babaeski beldesinde doğmuştur. Üniversite yaşamı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamıştır. Daha sonra 1991’de Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde İç hastalıkları ihtisasını tamamlamış ve 1997 senesinde ise Hematoloji üst ihtisasını Marmara ÜniversitesiTıp Fakültesi’nde bitirmiştir.

1992 senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) iç hastalıkları bölümünde akademisyenliğe başlayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sırasıyla 2 yıl sonra doçentlik, halen 38 yaşında ise Profesör unvanına sahip olmuştur. 1998- 2007 senelerı içinde KTÜ Kemik İliği Nakli Merkezi sorumluluğunu üstlenmiştir. Ovalı, 2009 yılına kadar Trabzon KTÜ’de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmıştır. Bunun bunun yanında Türkiye’de hücre işlem laboratuvarını açarak bir ilke imza atmıştır. KTÜ- Hematoloji Bilim dalında öğretim kullanıcı hesabı yaptığı sırada 1 Aralık 2010 tarihinden sonra Acıbadem Labcell Hüce Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürlüğü’nü yapmıştır.

Aynı zamanda Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve hücre tedavi ürünleri danışmanlığını da yapmaktadır. 18 yıldan uzun süredir hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve uygulanması ile alakalı olarak çalışmaya sürdürmektedir. 14 ayrı hücresel tedavi ürününü de ülkemize kazandıran ilk isimdir. Kök hücre ve yapay deri çalışmalarıyla dünya çapında da tanınan Türk bilim insanıdır. 2017’de Amerika’da kan ve kök hücreden deri üreterek En İyi Deneysel Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ercüment Ovalı Kariyeri

Prof. Dr. Ovalı’ya ait bir çok makale mevcuttur. 59 tanesi yurt dışı olmak üzere 370’den fazla yayını bulunmaktadır. Başarılı profesör, bunların bunun yanında kanser aşısı incelemeleri sebebiyle ABD ve İsrail başta olmak üzere hem ilaç şirketlerinin hem de FETÖ’nün bir numaralı hedefi haline gelmiştir. Ergenekon davası sebebiyle İlhan Selçuk ile birlikte Silivri’ye alınarak Fetö’nün ilk defa hapse attığı bilim insanı olmuştur.

Ekibi ile kendini laboratuvara kapatarak Korona virüse karşı mücadele ile çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Ovalı büyük özveri göstermiştir. 7 gün 16 saat laboratuvarda çalışan ekibi günlerce evlerine gitmemiş ve orada uyumuşlardır. Hatta Ercüment Ovalı, ekibinin yorgunluktan uyurken fotoğraflarını sosyal platform hesabından yayınlamıştır. Aynı zamanda sosyal platform hesabından tedavi ile alakalı müjdeli haberi duyuran ünlü Prof. Dr. Ovalı’nın 23 Nisan 2020’de açıklayacağı kök hücre nasıl tedavi edileceğini sabırsızlıkla beklemekteydik. Lakin 17 Nisan 2020 tarihinde acil olarak hastaların nasıl tedavi edileceği için kullanılması gerektiğini kendi hesaplarından duyurmuştur. En son ünlü Türk bilimci evli ve 2 çocuk babasıdır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.