Prof. Dr. Engin Arık kimdir?, nereli, kaç yaşında?

16.01.2022
270
Prof. Dr. Engin Arık kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Prof. Dr. Engin Arık kimdir?, biyografi sitemizde Prof. Dr. Engin Arık kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Prof. Dr. Engin Arık kimdir? kaç yaşında?, Prof. Dr. Engin Arık kimdir? memleketi neresi, Prof. Dr. Engin Arık kimdir? evi nerede, Prof. Dr. Engin Arık kimdir? nereli, Prof. Dr. Engin Arık kimdir? instagram, Prof. Dr. Engin Arık kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Prof. Dr. Engin Arık kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Prof. Dr. Engin Arık
Doğum tarihi: 14 Ekim 1948
Doğum yeri: İstanbul
Ölüm tarihi: 30 Kasım 2007
Boyu: Bilinmiyor
Kilo: Bilinmiyor
Burcu: Terazi
Eğitim durumu: Üniversite
Meslek: Bilim İnsanı
İnstagram hesabı için tıklayın

Prof. Dr. Engin Arık nereli? Kaç yaşında yaşamını yitirdi?

Prof. Dr. Engin Arık kimdir, nereli, nerede dünyaya geldi? Engin Arık kaç senesinde öldü? Eşi kim? Çocuğu var mı? Engin Arık ile alakalı bilgiler, araştırma, bilimsel çalışmaları, ülkemize katkıları, katkı sağladığı alan, aldığı ödüller? Engin Arık yaşamı kısaca özgeçmişi ve biyografi detayları kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Prof. Dr. Engin Arık yaşamı ve biyografisi

Prof. Dr. Engin Arık Türk Fizik Profesörü ve bunun yanı sıra toryum madeninin enerji sorunune pratik ve ekonomik çözüm sunacağı hususundaki incelemeleri ve bilimsel çalışmaları ile tanınmaktadır.

Engin Arık ülkemize katkıları, katkı sağladığı alan

Prof. Dr. Engin Arık 14 Ekim 1948 senesinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Çocukluk senelerı, eğitim yaşamı ve gençlik senelerı İstanbul’da geçti. Liseyi başarı ile bitirdiktan sonra üniversite eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Fizik ve Matematik Bölümü’nde sürdü ve 1969 senesinde mezun oldu.

Prof. Dr. Engin Arık 1969 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Pittsburgh Üniversitesi’nde Fizik alanında hem master hem de doktorasını bitirdi. Akademik kariyerine 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Teorik Fizik Kürsüsü’nde asistan olarak adım attı. 1969 ile 1976 senelerı içinde Amerika Birleşik Devletleri Pittsburgh Üniversitesi Fizik Bölümü’nde araştırma asistanı olarak çalıştı. Ardından Londra Üniversitesi’nde 3 yıl boyunca araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1979 senesinde Türkiye’ye dönüş yaparak İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde görev yapmaya başladı. “Deneysel Yüksek Enerji Fiziği” alanında yaptığı çalışmalarla 1981 senesinde doçent ve 1988 senesinde ise profesör unvanını aldı. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde 4 yıl görev aldıktan sonra 1983 senesinde ayrılarak “Control Data” şirketinde uzman olarak çalışmaya başladı. 1985 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak yeniden çalışmaya başladı.

Engin Arık hayatı kısa ödev

1997 senesinde Viyana Üniversitesi’nde çalışmalar yaptı ve 2000 senesinde Türkiye’ye geri döndü. İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan nükleer araştırma merkezi “European Organization for Nuclear Research’nde” “Atlas Deneyi’nde” çalışan bilim insanları içinde yer aldı.

Prof. Dr. Engin Arık akademik kariyeri ve bilimsel çalışmalarının yanında özel yaşamında da değişiklikler oldu ve  o zamanlarda 1969 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim kullanıcı hesabı yapan Prof. Dr. Metin Arık ile evlendi. Bu evliliklerinden 2 çocukları dünyaya gözlerini açtı.

Engin Arık ile alakalı bilgiler, araştırma

Türkiye’nin toryum yönünden zengin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Engin Arık, toryumla çalışan nükleer reaktörlerin kurulması hususunda araştırmalar yürüttü.

Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans öğrencisi Engin Abat, Doğuş Üniversitesi Fen Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Öğretim Üyesi Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan ile 30 Kasım 2007 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılacak olan “Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarım ve Test Laboratuvarı Kuruluşu” başlıklı Devlet Planlama Teşkilatı projesinin 4’üncü çalıştayına katılamadı.

Çünkü Atlasjet Havayolları’na ait İstanbul-Isparta seferini gerçekleştiren ve içinde 50 yolcu ile 7 mürettebatın olduğu uçak Isparta’nın Keçiborlu beldesine bağlı Çukurca bölgesi yakınlarında düştü. Bu hazin uçak kazasından ne yazık ki sağ çıkan olmadı.

Bu olayın sonrasında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde şehit bilim insanları için bir anıt yapıldı. Prof. Dr. Engin Arık mezarı bugün İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde bulunmaktadır.

Prof. Dr. Engin Arık 30 Kasım 2007 senesinde uçak kazasında yaşamını yitirdi. 2014 senesinde Webometrics raporuna göre Prof. Dr. Engin Arık Türkiye’deki bilim insanları içinde hala listenin ilk sırada yerini korumaktadır.

Türk Fizik Derneği 2008 ve 2009 Yılı Türk Fizik Derneği Prof. Dr. Engin ARIK Bilim İnsanı Ödülü kapsamı içinde ödüller verdi. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’de adını yaşatmak adına 2016 senesinde “Erkcan Özcan Prof. Dr. Engin Arık Bilim İnsanı Ödülü Fizik 2016” ödülünü düzenledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.