Pınar Selek Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
131
Pınar Selek Kimdir? Biyografi Sayfası

Pınar Selek Kimdir? Biyografi, bölümünde Pınar Selek Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Pınar Selek Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Pınar Selek Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Pınar Selek

Pınar Selek, 8 Ekim 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Avukat Alp Selek’tir. Ortaöğretimi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde bitirdiktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Ardından aynı üniversitede sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı.

Fransa’da bulunan Sophiantipolis UDEL Üniversitesi’nde de ekonomi-politik dersleri gördü. Günümüzde Strasbourg Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında doktora çalışması sürdürmektedir.

Pınar Selek, transseksüeller, sokak çocukları ve s** işçileri gibi ayrımcılığa uğrayan gruplar ile ilgili yaptığı araştırma ve çalışmalarıyla tanındı. 1998 senesinde PKK üzerine yürüttüğü araştırması sebebiyle terör suçu şüphesi altına alındı. Söz konusu zamanda PKK için propaganda yapmak iddiasıyla tutuklandı ve filistin askısı, elektroşok ve kafatasına elektrik verilmek suretiyle ağır işkence gördü. Berlin’deki Überleben İşkence Kurbanları için Tedavi Merkezi, 2010 senesinde, gördüğü işkencenin etkilerini doğrulayan bir rapor hazırladı. İki buçuk yıl sonra salıverilmesinin sonrasında 2002 ve 2006 senelerında beraat etti. Mısır Çarşısı’ndaki patlamanın bombadan kaynaklandığı yönünde kesin bilirkişi raporu bulunmamaktadır.

24 Kasım 2010 tarihinde davanın yeniden açılacağı bilgisi verildi. Savcının ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açtığı davanın 9 Şubat 2011 tarihli ilk celsesi de beraat kararıyla neticelendi; fakat Yargıtay kararı bozup 24 Ocak 2013 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde halen Mısır Çarşısı patlamasıyla alakalı olarak yargılanmaktadır. 24 Ocak 2013 tarihinde 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Pınar Selek 25 Ocak 2013 tarihinde Strasburg’da yaptığı basın toplantısıyla mücadelesine devam edeceğini açıkladı.

Pınar Selek Kitapları


2004 Barışamadık
2008 Sürüne Sürüne Erkek Olmak
2011 Maskeler Süvariler Gacılar
2011 Yolgeçen Hanı

Pınar Selek Çocuk Kitapları

2010 Yeşil Kız
2010 Su Damlası
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.