Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
126
Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? Biyografi Sayfası

Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? Biyografi, bölümünde Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Pierre-Gilles de Gennes

Pierre-Gilles de Gennes, 24 Ekim 1932 senesinde Paris’te dünyaya geldi. Babası doktor, annesi ise hemşiredir. 9 yaşında iken babasını kaybetti ve annesi 11 yaşına kadar evde eğitim almasını uygun gördü.

Daha sonra, Gennes École Normale Supérieurea sürdü. Écoleü 1955’de bıraktıktan sonra, Commissariat à l’Énergie Atomiqueın Saclay Merkezi’nin, A. Abragam ve J. Friedel’in tavsiyeleriyle, araştırma mühendislerinden biri oldu, çoğunlukla nötron yayılması ve manyetizma alanlarında çalışıyordu. Doktora tezini 1957’de savundu.

1959’da Kaliforniya Üniversitesi’nde, Berkeley’de C. Kittel ile birlikte postdoktora misafiriydi ve ardından 27 ayını Fransız donanmasında geçirdi. 1961’de Orsay Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu ve yakın günlerde Orsay süper iletkenler grubunu kurdu. 1968’de, sıvı kristaller üzerinde çalışmaya başladı.

1971’de Collège de France’da profesör oldu ve (Saclay ve Collège de Franceın birlikte bir hareketi olan) polimer fiziğindeki STRASCOL’da çalıştı. 1980’den sonra yüzeyler arası problemlerle ilgilendi. ıslanma ve adezyon’un dinamiği.

1989’da Lorentz madalyasını ve Wolf ödülünü aldı. 1991’de Fizikte Nobel ödülünü aldı. Daha sonra École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris (ESPCI)’nın direktörü oldu ve bu makamında 1976’dan 2002’deki emekliliğine kadar kaldı.

P.G. de Gennes bunun bunun yanında Fransız ve İngiliz Fiziki Topluluğu’ndan Holweck Ödülü’nü; Fransız Bilim Akademisi’nden Ampere Ödülü’nü; Fransız CNRS’den altın madalya; İtalyan Akademisi’nden Matteuci Madalyası; İsrail’den Harvey Ödülü’nü ve APS ve ACS’den polimer ödüllerini elde etmiştir.

Nobel ödülü fizikçiye, “basit sistemlerin düzen fenomenindeki çalışmalardaki gelişmelerin, maddenin daha karmaşık sistemleri için, özellikle likit kristaller ve polimerler için, genelleştirilebileceği keşfi bundan dolayı” verilmiştir.

Son zamanlarında, tanecikli malzemeler ve hafıza objelerinin beyindeki doğası ile alakalı çalışan Pierre-Gilles de Gennes, 18 Mayıs 2007 tarihinde Orsay’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.