Pervin Buldan kimdir?, nereli, kaç yaşında?

03.02.2022
451
Pervin Buldan kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Pervin Buldan kimdir?, biyografi sitemizde Pervin Buldan kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Pervin Buldan kimdir? kaç yaşında?, Pervin Buldan kimdir? memleketi neresi, Pervin Buldan kimdir? evi nerede, Pervin Buldan kimdir? nereli, Pervin Buldan kimdir? instagram, Pervin Buldan kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Pervin Buldan kimdir? Biyografi

Pervin Buldan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Biyografi

Sezai Temelli ve Pervin Buldan kimdir?Pervin Buldan kızı kim? Pervin Buldan kocası Savaş Buldan kimdir? Savaş Buldan nasıl öldü? Pervin Buldan gençliği, çocukluğu ve siyaset kariyeri ile işte yaşamı. HDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan kimdir? Pervin Buldan aslen nerelidir ve gerçek yaşı kaçtır?

Pervin Buldan, 6 Kasım 1967 senesinde Hakkari’de dünyaya gözlerini açtı. HDP Iğdır milletvekili olup babasının ismi Halis ve annesinin adı Lütfiye’dir. Takvimler 1987 yılını gösterdiğinde teyzesinin oğlu ve bunun yanı sıra işadamı olan Savaş Buldan’la evlendi.

Pervin Buldan eşi Savaş Buldan. Aynı zamanda Pervin Buldan kızı Zelal Buldan, oğlunun adı ise Necirvan Buldan’dır.  PKK’ya haraç verdiği ileri sürülen  Savaş Buldan 2 Haziran 1994 tarihinde kaçırıldı ve tarihler 4 Haziran 1994’ü gösterdiğinde ise faili meçhul bireyler aracılığıyla öldürüldü. Savaş Buldan’ın ölüm tarihi bunun yanı sıra Zelal Buldan’ın dünyaya gözlerini açtıği gündür. Bu nedenle Pervin Bıldan’ın kızı doğum gününü hiç kutlamadı. Deyim yerindeyse babasının öldüğü yaşta.

Pervin Buldan ailesini tanıdıktan sonra bu kez eğitim yaşamını incelediğimizde Liseden mezun oldur olmaz Iğdır İl Özel İdaresi’nde memurluk yapmaya başladı. 1995 senesinde “Cumartesi Anneleri”ne katılan Pervin Buldan 4 yıl süreyle Taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı. Bu senelerda HADEP’te iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu. 2005 senesinde Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

2007 yılı Türkiye Genel Seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır’ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra “Demokratik Toplum Partisi keçen Pervin Buldan bu partide kapatılınca  “Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçti. HDP Iğdır milletvekili olan Pervin Buldan HDP eş başkan adayı olarak gündemde.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.