Percy Williams Bridgman Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
215
Percy Williams Bridgman Kimdir? Biyografi Sayfası

Percy Williams Bridgman Kimdir? Biyografi, bölümünde Percy Williams Bridgman Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Percy Williams Bridgman Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Percy Williams Bridgman Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Percy Williams Bridgman

Percy Williams Bridgman, 21 Nisan 1882 senesinde Cambridge’te dünyaya geldi. 1900 senesinde Harvard Üniversitesi’ne giren Bridgman senelerca fizik dalında eğitim görmüş ve doktorasını tamamlamıştır.

1910 senesinden bu yana emekliliğine kadar Harvard’da ders vermiştir. 1919 senesinde profesör olmuştur. 1905 senesinde yüksek basınç altındaki maddenin detaylarını araştırmaya başlayan Bridgman bu alanda çok önemli başarılara imza atmıştır. Bunlara ek olarak bir çok kere elmas sentezlemeyi denemiş fakat başarısız olmuştur.

Mezun olduğu Harvard Üniversitesi’nde 1926 senesinde matematik ve fizik profesörlüğüne getirildi. Yüz binlerce atmosfere ulaşabilen yüksek basınçlar elde etmeye çalıştı ve bunların etkisi altındaki maddenin detaylarını inceledi.


1914 senesinde sudan daha yoğun sayısız buz çeşitleri ve 12000 atmosferde değişmeyen siyah fosforu buldu. Aynı zamanda metallerin ısı ve elektrik iletkenlerini inceledi ve basınca göre değişkenliklerini gösterdi ve bunun bunun yanında billurların niteliklerini de inceledi. Bağlılık ve kuvanta teorilerinin fizik teorileri üzerindeki etkilerini araştırdı. 1946 senesinde yüksek basınçları konu alan incelemeleri hasebiyle Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı. Ayrıca bilimsel yöntem ve bilim felsefesinin diğer yönleri üzerine de bir çok eser vermiştir.

Bridgman, 20 Ağustos 1961 tarihinde metastatik kanserle bir süre boğuştuktan sonra intihar ederek yaşamına son verdi.

“Toplumun birisinin bu şeyi kendi kendisine yapmasına neden olması nazikçe değil. Büyük ihtimalle bu bunu kendi kendime yapabileceğim son gün.”

Bridgman’ın intiharı ve intihar mektubunda bulunan bu sözü yardımlı intihar münakaşasındaki her iki taraf aracılığıyla da bir çok kez alıntılanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.