Paul Ehrlich Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
507
Paul Ehrlich Kimdir? Biyografi Sayfası

Paul Ehrlich Kimdir? Biyografi, bölümünde Paul Ehrlich Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Paul Ehrlich Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Paul Ehrlich Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Paul Ehrlich

Paul Ehrlich, 14 Mart 1854 senesinde Prusya Krallığında Strehlen’de dünyaya geldi. Stasbourg, Freiburg ve Leipzig üniversitelerinde öğrenim gördü. 1878 senesinde tıp öğrenimini bitirdi. Mezuniyetinden sonra kimyanın ve bakterilerin tıp üzerine etiklerini araştırmaya başladı. Bir çok hastalığın asıl nedeninin bakteriler olduğunu biliyordu.

Bakterileri salgıladığı toksinlerin insan vücuduna verdiği zararları araştırdı ve bunun üzerine antitoksinler üzerinde çalışmalara başladı. Hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmalarda; hayvan vücuduna verilen zehirden sonra, hayvanın kendi doğal savunma mekanizması ile bu zehre karşı panzehir ürettiğini gözlemledi. Bu yöntemin insanlar üzerindeki etkilerini incelemek istedi. Hayvanların ürettiği antitoksitlerin insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceğini araştırmaya başladı.


1906 senesinden bu yana, Frankfurt’taki Speyer Deneysel Tedavi Enstitüsü’nde çalışmaları desteklenmeye başlandı. Difteriye karşı bağışıklık kazanmada at serumunun etkileri incelendi ve olumlu yanıtlar verdiği gözlemlendi.

1878 senesinde Mast hücrelerini ilk kez Ehrlich tanımlamış, başta difteri olmak üzere bir çok hastalığın nasıl tedavi edileceği üzerine çalışmalar yapmıştır. Kemoterapinin öncüsü sayılmaktadır.

Almanya’da, adına Paul Ehrlich Enstitüsü (PEI) kurulmuştur. Personel sayısı hemen hemen 200 civarındadır. Ayrıca, adına bir de Paul Ehrlich Tıp Ödülü düzenlenmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.