Parla Şenol Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
153
Parla Şenol Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Parla Şenol Kimdir? Biyografisi, bölümünde Parla Şenol Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Parla Şenol Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Parla Şenol Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Parla Şenol

Parla Şenol, 7 Mayıs 1956 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sanatçı bir ailede yetişti. Babası müzisyen Armağan Şenol, onun dayısı Necdet Mahfi Ayral onun kızı Jeyan Mahfi Ayral Tözüm, erkek kardeşi ise müzisyen Arda Şenol’dur. Namık Kemal İlkokulunda başladığı eğitim hayatına İtalyan Kız Orta Okulu ve Site Kolejinde sürdü. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. 9 yıl bale yaptı.

Parla Şenol, 5 yıl solfej, bir yıl piyano dersi aldı. Bir artist müsabakasında ‘çocuk artistler’ kategorisinde 260 çocuk içinden oy birliği ile birinci seçildi. Böylelikle 5 yaşında sinemaya başladı, 12 yaşında sinemayı bırakan sanatçı sanat çalışmalarına ara verdi. 17 yıl şarkıcılık yaptı. 7 tane 45’lik plak çıkardı. 4 tiyatro oyununda oynadı. 1981 senesinde seslendirme yapmaya başlayan Parla Şenol, halen bir çok yapımda seslendirme yapmaya sürdürmektedir.

İtalyanca, İngilizce, Fransızca bilen Parla Şenol, 1983 senesinde, “Profesyonel Turist Rehberi” brövesini alarak, 3 dilde, 8 yıl aralıksız turist rehberliği yaptı. Daha sonra sanat yaşamına geri dönen sanatçı 2000 senesinden bu yana dizilerde oynamaya başlayan Parla Şenol, bir çok dizide rol aldı.

2008 yılı sonunda da Yalçın Menteş ile birlikte oynadığı Eros Pansiyon adlı komedi ile tiyatroveya dönüş yaptı. 

Parla Şenol, 1984 senesinde Nazar bey ile evlendi. 1992 doğumlu Aras isimli bir çocuk annesidir.

Yakın gelecekte, Gani Müjde’nin Pis Yedili dizisinde Salça’nın Teyzesi kişiliğini canlandıran Parla Şenol, 2013 senesinde Reşat Nuri Güntekin’in eserinden bir araya getirilen Çalıkuşu adlı dizide Besime karakterini oynadı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.