Özkan Uğur Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
129
Özkan Uğur Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Özkan Uğur Kimdir? Biyografisi, bölümünde Özkan Uğur Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Özkan Uğur Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Özkan Uğur Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Özkan Uğur

Özkan Uğur, 17 Ekim 1953 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ailenin 5. çocuğu olan Özkan Uğur, Reşat Nuri Güntekin İlkokulu’nda okuduğu zamanda, mandolin ile tanıştı. Fenerbahçe Lisesi’nde okurken müzik sevdası ağır basar ve “Atomikler” adında amatör bir grup kurup, dönemin popüler şarkılarını yorumladılar.

Özkan Uğur, müzik yaşamına 1970’te bir çok ünlü ismin de farklı zamanlarda olduğu Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başladı. 1971 senesinde Kızıltoprak’ta tanıştığı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ilk grubu Kaygısızlar ile profesyonel bas gitaristliğe başladı. O dönem Sadık Kuyaş da grupta bas gitaristlik yapmaktaydı. Bir süre birlikte çaldıktan sonra Kuyaş gruptan ayrıldı ve Uğur grubun tek bas gitaristi oldu.


Kaygısızlar’ın dağılmasından sonra 1972 senesinde Barış Manço’nun kendisine eşlik etmesi için kurduğu rock grubu Kurtalan Ekspres adlı grubun ilk kadrosunda bulunan yer aldı ve Ankara Dedeman’daki ilk konserde yer aldı. İlk plaklarından sonra Barış Manço askere gitti. Grup bir süreliğine dağılınca Özkan Uğur, Aydın Çakuş ve Nur Yenal ile birlikte Ter grubunu kurdu. Grup, o dönem kendi grubunu dağıtmış Erkin Koray ile birleşti ve 1972’de “Hor Görme Garibi / Züleyha” 45’liğini çıkardı.

Barış Manço’nun askerden dönmesiyle Özkan Uğur tekrar Kurtalan Ekspres’e döndü. 1973-1974 senelerı içinde bu grupla çalıştı. 2 plak kaydında yer aldı. 1974’te gruptan ayrıldıktan sonra bu süreden eski dostları Mazhar – Fuat’ın hazırladığı stüdyo albümünde de bas çaldı. Kurtalan Ekspres’e 1976 kısa süreli bas gitarist, 1978’de bir Anadolu turnesi için de gitarist olarak grupta yer aldı.

1974 senesinde Kurtalan Ekspres’ten arkadaşı Murat Ses ile bir süre Edip Akbayram’ın Dostlar Orkestrası’nda yer aldı. Lakin müzikal anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldı. Anadolu Rock’ın başka bir ünlü ismi olan Ersen ve Dadaşlar grubuna Taner Öngür’ün yerine bas gitara geçti. Üç 45’likten sonra dönemin siyasi koşulları sebebiyle Ersen Dinleten ile Dadaşlar’ın yolları ayrıldı. Özkan Uğur bir süre daha Dadaşlar’da kaldı ve Selda Bağcan ile “Selda ve Dadaşlar” adıyla çıkan Türkülerimiz LP’sinde bas gitar çaldı. 1976’da Seyhan Karabay ve Kardaşlar grubunun 1 45’liğinde yer aldı.

1976’da yine Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile İpucu Beşlisi’ne geçti. Bir 45’lik yayımlayıp, Seyyal Taner ile çalıştılar. Grubun dağılmasıyla 1978’de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma’yı kurdu. Bu grup ile katıldıkları 1978 Türkiye Eurovizyon elemelerinde bestesi Galip Boransu’ya ait “İmkansız” adlı şarkıyla 4. olmuştur. Özkan Uğur, 1980’li senelerın başında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ünlü isimlerinde arkasında çalıp para biriktirdiler. Bu arada Ferhan Şensoy’un “Şahları da Vururlar” tiyatrosunda oynayarak tiyatroveya ilk adımını attılar. 1984’te ilk albümleri Ele Güne Karşı Yapayalnız ile şöhreti yakaladılar. 1985’de Diday Diday Day ve 1988’de Sufi şarkısı ile olmak üzere iki kez Türkiye’yi Eurovizyon’da temsil etmiştir.

Özkan Uğur, MFÖ’de bas gitar çalarken aynı anda olağanüstü zor derecedeki vokalleri tenor ses rengi ile başarıyla icra etmektedir. Ayrıca sanatçının hiçbir anlama gelmeyen sözlerle yaptığı şarkılar bulunmaktadır. Yayınladıkları bir çok şarkı da besteciliğiyle dikkat çekti. “Lay Lili Lili Lay”, “Mecburen”, “No Problem”, “New York Sokaklarında” gibi şarkıların bestesinde yer almış, “Hep Aynı” şarkısının bas sergilediği güçle dikkat çekmiştir. “Bazı zaman”, “Amanın Aman”, “O Neydi O” gibi bestelerinin vokalinde de yer almıştır. “Ali Desidero” ve “İdare Edip Gidiyoruz” şarkılarında ses rengini değiştirerek vokalle düet yapmıştır.

Özkan Uğur, grup üyeleri solo albüme sahip olmayan tek sanatçıdır. İlk paylaşımı yaptığı solo şarkı Karışık Pizza filminin müziği “Maksat Muhabbet Olsun”dur. G.O.R.A. filmi için yazdığı Olduramadım da kendisinin bir klibe de sahip olan ikinci şarkısıdır.

Özkan Uğur müzik dünyasında bir çok ismin albümlerinde vokallerde yer almıştır. Bunlardan bazı örnekler Sezen Aksu, Tarkan, Nev, Yavuz Çetin, Baba Zula, Ayhan Sicimoğlu, Asya’dır. Sezen Aksu’nun “Dert Faslı” şarkısının bestecilerinden biridir. Ayrıca Sertab Erener’in Kera şarkısının ve Yavuz Çetin’in Fanki Tonki Zonki şarkısının kelimeleri de ona aittir.

İlk senelerı kendi bas gitarını kendi yapmaya çalışan Özkan Uğur’a hali hazırdaki Fender Jazz Bass gitarı kendisine Barış Manço aracılığıyla armağan edilmiştir. Bir de perdesiz gitara sahip olan Özkan Uğur, ayda bir gitarın tellerini değiştirip bakımını yapmaktadır. Bir röportajında “Hayatım onunla geçti, milyarlar verseler de satmam. Bir kez konser için enstrümanları taşırken yere düşmüştü. Fark etmemişiz. Araba geri geri giderkminimum daha gitarımı paramparça ediyordu. Allah’ıma şükürler olsun ki yalnızca kutusu ezildi.” demiştir


Özkan Uğur, 1996 senesinde Yavuz Turgul’un yönettiği Şener Şen ve Uğur Yücel başrollerini paylaşımı yaptığı Eşkıya filminde rol almıştır. Atv’de yayına giren Ağırlığınca Altın yarışmasını sunan Özkan Uğur, 2000 senesinde Kadir İnanır, Müjde Ar, Pelin Batu, Okan Bayülgen ve Gazanfer Özcan ile birlikte Komser Şekspir filminde Danyal kişiliğini oynadı.

Özkan Uğur, G.O.R.A, A.R.O.G, Yahşi Batı, Yahşi Çin gibi Cem Yılmaz’ın hemen hemen tüm filmlerinde rol aldı.


Özkan Uğur, 2014 senesinde Cem Yılmaz’ın son filmi, ”Pek Yakında”da rol aldı.

MFÖ


1984 Ele Güne Karşı Yapayalnız
1985 Peki Peki Anladık
1986 Vak The Rock
1987 No Problem
1990 Geldiler
1992 Agannaga Rüşvet
1992 Dönmem Yolumdan
1995 M.V.A.B.
2006 AGU
2011 Ve MFÖ


2015 Poyraz Karayel – İsmail Karayel
2014 Pek Yakında
2013 Yahşi Çin
2012-2013 Şubat

2011-2012 Bir Ömür Yetmez – Kemal Sertel
2010 Yahşi Batı – Kızılkayalar
2010 Türk Malı – Özcan
2009 Sıkı Dostlar – Cevdet
2008 A.R.O.G – Dimi
2006 Kısık Ateşte 15 Dakika – Fazıl
2004 G.O.R.A – Garavel
2004 İstanbul Şahidimdir
2005-2007 Cennet Mahallesi – Beter Ali
2003 Alacakaranlık – Bedir Büyükdereci
2002 Asmalı Konak – Sedat
2002 Yeter Anne – Altan
2000 Komser Şekspir – Danyal
1999 İkinci Bahar – Şecahattin Dürüst
1996 Eşkıya – Sedat
1988 Arkadaşım Şeytan – Okan

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.