Oya Baydar Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
485
Oya Baydar Kimdir? Biyografi Sayfası

Oya Baydar Kimdir? Biyografi, bölümünde Oya Baydar Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Oya Baydar Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Oya Baydar Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Oya Baydar

Oya Baydar, 1940 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okuyan Oya Baydar, Lise öğrencisi iken Fransız yazar Françoise Sagan’dan etkilenerek ilk romanını yayımladı.

Lise son sınıfta iken yazdığı Allah Çocukları Unuttu adlı gençlik romanını hem Hürriyet gazetesinde tefrika oldu hem de kitap olarak yayımlandı. Bu roman yüzünden hemen hemen okuldan atılıyordu. Lise senelerında yazdığı ilk romanlarından sonra yazmaya ara verdi, uzun zaman siyasetle uğraştı, olgunluk çağında yeniden edebiyata döndü.

Oya Baydar, 1964’te İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi ve bu bölüme asistan olarak girdi. “Türkiye’de İşçi Sınıfı’nın Doğuşu ve Yapısı” konulu doktora tezinin Üniversite Profesörler Kurulu aracılığıyla iki kez reddedilmesi üzerine, öğrenciler olayı protesto için üniversiteyi işgal ettiler. Bu olay ilk üniversite işgali eylemi oldu. Baydar, ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde asistanlık yaptı.

Oya Baydar, 1971’deki 12 Mart Darbesi sırasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) üyesi olarak, sosyalist kimliği sebebiyle tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972-1974 içinde Yeni Ortam, 1976-1979 içinde Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Eşi Aydın Engin ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile birlikte İlke dergisini kurdu. Sosyalist yazar, araştırmacı ve eylem kadını olarak tanındı.


Oya Baydar, 12 Eylül Darbesi sırasında yurtdışına çıktı ve 12 yıl boyunca Almanya’da sürgünde kaldı. Burada, sosyalist sistemin çöküş sürecini yakında zamandan yaşadı. Bu süreci 1991 senesinde paylaşımı yaptığı Elveda Alyoşa adlı öykü kitabında anlattı.

Oya Baydar, 1992’de Türkiye’ye döndü. Tarih Vakfı ve Kültür Bakanlığı’nın ortak yayınları olan İstanbul Ansiklopedis’nde redaktör ve Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi’nde genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra ardı ardına paylaşımı yaptığı öykü ve romanları ile çok sayıda ödül kazandı ve bi hayli beğeni alan bir yazar oldu.

Oya Baydar Eserleri – Kitapları

Romanları

1992 Kedi Mektupları
1998 Hiçbiryer’e Dönüş
2000 Sıcak Külleri Kaldı
2004 Erguvan Kapısı
2007 Kayıp Söz
2009 Çöplüğün Generali
2010 Savaş Çağı Umut Çağı
2012 O Muhteşem Hayatınız

Öyküleri


1991 Elveda Alyoşa

Oya Baydar’ın Diğer Eserleri


Cumhuriyetin Aile Albümleri
75 Yılda Köylerden Şehirlere
75 Yılda Çarklardan Chip’lere
75 Yılda Çarkları Döndürenler
75 Yılda Değişen Yaşam Değişen İnsan-Cumhuriyet Modaları
Cumhuriyet Modaları
Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi
Bir Dönem İki Kadın
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.