Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir

30.09.2021
327
Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir

Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir?, biyografi bölümünde Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Osmanlı Devleti'nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir
Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir

Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi Kimdir? Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve bunun yanı sıra da ilk hükümdarı olan Osmanoğulları’nın atası Osman Gazi kimdir? Osman Bey, Osman Gazi; bazı eski kaynaklara göre de Osmancık ve Kara Osman isimleriyle de anılmaktadır. Osman Bey; büyük ve kalabalık bir obaya başkanlık eden Ertuğrul’un oğludur.

Osman tarihine göre Bitinya (Bursa – Bilecik – İznik) adı verilen bölge bi hayli karışık durumdadır. Umurbeyoğulları ve Germiyan Beyliği’nin egemenliğinde kuşatılmış bir alanda Osman Bey; şanını koruyabilmek adına yirmi yıl boyunca bir çok yerel savaşı göze almıştır. Osman Bey’in kayınbabası da İtburnu Tekkesi Şeyhi Edebalı olduğundan çoğu zaman ondan manevi destek sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin doğuş süreci 1280 senelerından 1300 senelerına kadar sürmüştür. Osman Bey bu sürede bir çok kişiyle yüz yüze gelmiş ve savaşmıştır. İlk olarak 1283 senesinde İnegöl Tekfuru olan Nikola ile yüz yüze gelmiştir. Ermeni Beli’nde yenilgiye uğrayarak, kardeşi olan Sarubatı’nın oğlu Bay Hoca da şehit olmuştur.

Osman Bey; bu olayın üzerine 1 yıl kadar sonra Kulacahisar’ı 300 kişilik bir kuvvetle gece baskını ile ele geçirmiştir. En önemli çatışma ise İnegöl ve Karacahisar tekfurlarının güçleri ile Ekizce’de gerçekleşmiş olan Domanıç muharebesidir. Osman Bey bu savaşı kazanmış ve Karacahisar’ı ele geçirmiştir. Lakin bu muhaberede de kardeşi Sarubatı şehit olmuştur.

Osman Bey, vermiş oldukları bu kayıplardan dolayı taktik değiştirerek ittifaklar kurmuştur. Mudurnu tarafların Samsa Çavuş ve kardeşini, Harmankaya tekfuru olan Köse Mihal’i yanına almıştır. Ardından 1290 senesinde Taraklı Yenicesi, Sorkun, Göynük taraflarına akınlar düzenlemiştir. Bunun yanında ününü daha da yaygınlaştırmıştır.

Osman Bey’in Kazanımları

Hatta tarih kitaplarında Osman Bey’in güçlenmesinden rahatsız olan bir çok kesim olduğunu belirtmektedir. Bunun üzerine de Rum tekfurları hile metotlarıne başvurmaya başlamışlardır. Dostluk gösterisi ile atak Uçbeyini, Yarhisar’a düğüne çağırmış ve suikast düzenlemişlerdir. Lakin davete gelen Harmankaya Tekfuru Mihal’in ikazsı ile Osman Bey, zıt bir plan hazırlamış. 40 cengaverini Bilecik kalesine kadın giysileri ile göndermiştir. Düşmanlarını ve Çakır Pınar’ı da bu biçimde alt etmeyi başarmıştır. Sonucunda da Yarhisar ve Bilecik’i almıştır.

Osman Bey, Yarhisar’dan yola çıkmış olan düğün alayını da basmıştır. Aralarında bulunan Tekfur kızı Holofera’yı da oğlu Orhan’a almıştır. Turgut Alp ile kuşatmış olduğu İnegöl’ü zapt etmiştir. Bu hadiselerin tarihleri 1298 ve 1299 senelerı olarak bilinmektedir. Aslını söylemek gerekirse bu gelişmeler Osmanlı Devleti’nin kurulmasını da bununla birlikte getirmiştir.

Önceki zamanlarda demircilik ve ipekçilik merkezi olan Bilecik, Osman Bey ufak ordusunu mevzilendirmiştir. Osman Bey; 70 yıl yaşamış ve ömrünün çok büyük bir bölümünü savaşlarla geçirmiştir. Ardından bölük kuvveti Köprühisar’ı ele geçirdikten sonra İznik’in hemen yanı başında Türkmen nüfuslu Yenişehir 1301 senesinde kurulmuştur.

Osman Bey burayı merkez yapmıştır. Ardından oğlu Orhan’a Karacahisar’ı, kardeşi Gündüz Bey’e Eskişehir’i, Turgut Alp’e İnegöl’ü, Hasan Alp’e Yenihisar’ı dirlik olarak vermiştir. Ardından da Bursa, Kite ve Ketsel Tekfurlarının ordularını 1302 senesinde yapılan Koyunhisar Savaşı’nda yenmiştir. Bu savaşta da yeğeni olan Aydünyaya geldi şehit düşmüştür. Lakin Orhaneli, Ulubat gölünde bulunan Alyos adasını ele geçiren Osman Bey, Kite Tekfurunu Aydünyaya geldi’nun intikamı adına katletmiştir.

Osman Gazi’nin Ölümü

Türkmen beyliklerinin birbirleri ile savaşmakta olduğu ve Bizans’ın güçsüzleşmeye başladığı bir zamanda Osmanlı Devleti’nin temellerini atmakta olan Osman Bey; damla illeti ve yaşlılığı sebebiyle beyliğin sorumluluğunu oğlu olan Orhan’a bırakmıştır. Osman Bey’in ölüm tarihi ile alakalı net bir bilgi bulunmamaktadır. Her kaynakta değişik bir tarih verilmiştir.

Tarihçi olan Ruhi 1320, Oruç Bey ise 1327 diğer tarihçiler ise bu iki yıl içinde öldüğünü söylemektedir. Osman Bey, ölümünden sonra ilk önce Söğüt’e gömülmüştür. Bursa fethi sonrasında da Bursa Hisarı’nda Gümüşlü Kümbet’e gömüldüğü söylenmektedir. En son Osman Bey’in yaşamı boyunca Türkmen geleneklerinden vazgeçmeden yaşamış ve çoğu zaman otağda oturduğu bilinmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.