Osman Kavala kimdir?, nereli, kaç yaşında?

17.01.2022
226
Osman Kavala kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Osman Kavala kimdir?, biyografi sitemizde Osman Kavala kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Osman Kavala kimdir? kaç yaşında?, Osman Kavala kimdir? memleketi neresi, Osman Kavala kimdir? evi nerede, Osman Kavala kimdir? nereli, Osman Kavala kimdir? instagram, Osman Kavala kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Osman Kavala kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Mehmet Osman Kavala
Doğum tarihi: 1957
Doğum yeri:  Fransa
Boy: Bilinmiyor
Kilo: Bilinmiyor
Burcu: Bilinmiyor
Eğitim: Üniversite
İlişkisi: Evli (Ayşe Buğra ile)
Meslek: İş İnsanı
İnstagram hesabı için tıklayın

Osman Kavala nereli? Kaç yaşında?

Osman Kavala kimdir, aslen nerelidir, mal varlığı, serveti ne kadar, şirketleri,  ne iş yapar, nerede, serbest kaldı mı? Gezi hadiseleri ile gündeme gelen Osman Kavala kimdir biyografisi ailesi, Ermeni mi, eşi ve ile ilgili araştırılan konular kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Osman Kavala yaşamı ve biyografisi

Osman Kavala Türk işadamı. Türkiye’de Gezi Parkı hadiseleri ile gündeme geldi. 2017 senesinde tutuklandı. 2020 senesinin Şubat ayında ile ilgili tahliye kararı çıkarak serbest kaldı derken yeniden göz altına alınan iş adamıdır.

Osman Kavala 1957 senesinde Fransa’nın Paris şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Tam adı Mehmet Osman Kavala’dır.  Eğitim yaşamına İstanbul’da başlayan iş adamı Osman Kavala lise eğitim hayatına İstanbul Robert kolejlinde bitirdi. Daha sonra üniversite eğitim hayatına Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde bitirdi.

1982 tarihinde babası Mehmet Kavala’nın yaşamını kaybetmesi ile Kavala Grubu’nda yönetici olarak vazifeye başladı.“ Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.”

2008 1 Mayıs’ı gösterdiğinde Osman Kavala eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra’yla DİSK önünde biber gazına maruz kalmıştır. Kendisinden “kızıl milyarder” olarak bahsedilmiştir. Aynı zamanda 1980’li senelerın en ünlü işadamlarından biridir. İstanbul Beyoğlu’ndaki Cezayir Lokantası’nın ortağıdır. Osman Kavala Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden birisi olan İletişim Yayınları’nın Murat Belge ile birlikte kuruculuğunu yapmıştır. Osman Kavala özel yaşamında Gazeteci  – Yazar Tarık Buğra’nın kızı Ayşe Buğra ile evlidir. Osman Kavala, bunun bunun yanında KVK’nın da ortaklarındandır. Osman Kavala babası Mehmet Kavala’nın ölümünden sonra yönetici olarak vazifeye gelmiş ve çeşitli toplumsal kuruluşlarda yönetim kurulu kullanıcı hesabı yapmıştır.

İşadamı Osman Kavala 2017 senesinde , “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

2020 senesinde ile ilgili beraat kararı çıktı. Lakin yeniden gözaltına alınarak tutukluluğu sürdü.

Osman Kavala Şirketleri

  • Çatı Pazarlama A.Ş.
  • Zeytintepe Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Plato Danışmanlık Ticaret A.Ş.
  • Birleşik İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş.
  • Menka Ticaret ve Sanayi A.Ş
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.