Orhan Seyfi Orhon Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
152
Orhan Seyfi Orhon Kimdir? Biyografi Sayfası

Orhan Seyfi Orhon Kimdir? Biyografi, bölümünde Orhan Seyfi Orhon Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Orhan Seyfi Orhon Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Orhan Seyfi Orhon Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Orhan Seyfi Orhon

Orhan Seyfi Orhon, 23 Ekim 1890 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1914 senesinde Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Orhon, önceleri şiirlerinde aruz veznini kullansa da, 1911 senesinde Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp ve Ali Canip Yöntem’in Selanik’te çıkardığı Genç Kalemler dergisi ile önayak olduğu, Türk edebiyatının sadeleşmesi, Yeni Lisan anlayışı ve eski özgün Türk tarihi motiflerinin sanata yansıtılması görüşünü benimseyerek, hece veznine geçiş yaptı.

Zaman içinde milli bir edebiyat akımı haline bu hareket, Türk aydınları içinde geniş kabul gördü ve sanatı halk edebiyatına yakınlaştırmak, toplumun tüm kısımları için sanat yapmak düşüncesi ışığında bir eğilim yaşandı.

İlk şiirleri dostlarıyla birlikte çıkardıkları Hıyaban isimli dergide yayınlandı. 1917’de Yeni Mecmua’da çıkan şiirleriyle adını açıkladı. Türk şiirinde Hecenin Beş Şairi grubundan biri olarak ün kazandı.

Enis Behiç Koryürek, Halit Fahri Ozansoy, Yusuf Ziya Ortaç ve Faruk Nafiz Çamlıbel gibi aynı düşünceleri paylaşan dostlarıyla birlikte, özellikle Milli Mücadele zamanında Türk Yurdu, Yeni Mecmua, Şair ve Büyük Mecmua gibi dergiler paylaşımı yaptılar; aruz veznini terk ederek, şiirlerini hece ölçüsüyle, sade bir dilde yazdılar ve edebiyat tarihine “Beş Hececiler” (Hecenin Beş Şairi) olarak geçtiler.

Meclis-i Mebusan’ın Kavanin Kaleminde memurluk, gazetecilik ve öğretmenlik yaptı. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul hükümet’ini destekleyen Aydede dergisinde çalıştı.

1946-1950 senelerı içinde Cumhuriyet Halk Partisi’den Zonguldak milletvekili Orhan Seyfi Orhon, 1950’de gazeteciliğe döndü. 1960’tan sonra Adalet Partisi’ne girdi. 1965’te bu partiden İstanbul milletvekili seçildi. 1922-1946 senelerı içinde Milliyet, Tasvir-i Efkar, Cumhuriyet, Ulus, Zafer ve Havadis gazetelerinde mizah ve köşe yazıları yazdı.


Yusuf Ziya Ortaç’la birlikte Papağan, Güneş, Ayda Bir, Çınaraltı dergilerini çıkardı. Şiire aruzla başladı. Daha sonra Milli Edebiyat ve Genç Kalemler akımlarının etkisinde kalarak hece veznine döndü. Hece ile yazdığı şiirlerinde yalın bir dil kullandı. Divan şiiri kalıplarını hece veznine uyarlayarak yazdığı gazel benzeri şiirleri de var. Yirmiden fazla şiiri bestelendi.

Yaşamının son zamanında Son Havadis gazetesinde yazarlık yapan Orhan Seyfi Orhon, 22 Ağustos 1972 tarihinde vefat etti.


Orhan Seyfi Orhon Eserleri

Çocuk Adam (roman)
Düğün Gecesi (öykü)
Dün Bugün Yarın,
Kulaktan Kulağa (fıkra)
Peri Kızı ile Çoban Hikayesi
Üç Dünya
Sadâbâd
Anadolu Toprağı
Veda
Fırtına ve Kar (şiir)
Gönülden Sesler
o beyaz bir kuştu
kervan
işte sevdiğim dünya
Gidiyor

Düz Yazı
1922 Fiskeler
1942 Asri Kerem
1943 Dün Bugün Yarın
1943 Kulaktan Kulağa
1951 Gençlere Açık Mektup
1957 Düğün Gecesi
1958 Çakırların Derinliği
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.