ORHAN SEYFİ OHRON

ORHAN SEYFİ OHRON

20 Ağustos 2015 1 Yazar: Biyografi

istanbu’unengelköy ilçesinde doğmuştur.Babasının mehmet emin bey ,annesinin ise nimet hanım oldugu bilinen orhan seyfi orhon ortaöğretimni aldığı beylerbeyi rüşdiyesini 1805 yılında tamamladı. Daha sonra lise eğitimi için gittiği mercan idadisini de tamamladı.
Orhan seyfi horon lise yıllarındayken edebiyat öğretmeni olan celal sahir bey’in tavsiyeleri ve yönlendirmeleri sonucunda ise edebiyata ilgisi artan ve çeşitli eserler vermeye başlayan orhan seyfi orhon, abdülhak ve tevfik fikret izleri taşıyan şiirler yazdı.Auz veznini kullanarak sade ve anlaşılır bir dile şiirlerini yazan orhan seyfi ohon, yazmış olduğu şiirleri ile büyük beğeni kazanmıştır.
Orhan seyfi, daha sonra ise tıp eğitimi almak için tıbbiye’ye girdi ama bir anestezi yapılırken fenalaşması sonucu bu işi yapamayacağını anlayan orhan seyfi orhon hukuk eğitimi aldı. Darülfünun hukuk mektebi’ne başlayarak hukuk eğitimi alan orhan seyfi orhon daha sonra kavanin kaleminde memur olarak işe başladı.Tanıştğı yazarlardan etkilenerek türkçülük akımını benimsedi ve şiirlerini bu doğrultuda yazmayı başardı.
Mizahi anlatım ile beğeni kazanan orhan seyf,i orhon daha sonra bir çok dergide yazar olarak çalışmaya başladı. Orhan seyfi orhon 22 ağustos 1972 yılında hayatını kaybetti.

istanbul escort bayan